BANJALUKA, U Banjaluci bi krajem novembra trebalo da bude održana međunarodna regionalna konferencija posvećena zaštiti životne sredine i razvoju i održivosti nacionalnih parkova, najavila je ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić.
Golićeva je nakon sastanka sa rukovodstvom Mediteranskog programa Svjetskog fonda za prirodu rekla da će u pripremi konferencije aktivno učestvovati Ministarstvo, Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa i nacionalni parkovi “Sutjeska” i “Kozara”.
Ona je dodala da su predstavnici Mediteranskog programa predložili da predstavnici domaćih nacionalnih parkova iz bivše Jugoslavije borave u studijskoj posjeti nacionalnim parkovima Slovenije, kako bi se upoznali o načinima njihovog održivog poslovanja.
Golićeva je naglasila da Vlada priprema odluku kojom će se područje Bardače proglasiti privremeno zaštićenim na dvije godine, a kasnije i trajno zaštićenim i da su predstavnici Fonda ponudili stručnu i finansijsku pomoć nakon što posjete ovaj rezervat.
“Razgovarali smo i o budućem nacionalnom parku koji bi se naslanjao na nacionalni park `Tara`, oko čega određene aktivnosti već provodi Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa”, rekla je Golićeva.
Izvršni direktor Mediteranskog programa Svjetskog fonda za prirodu Deni Porej rekao je da je priroda Republike Srpske jedna od najkvalitetnijih i najočuvanijih u Evropi, te da je region bivše Jugoslavije prepoznat kao jedan od svjetskih centara biodiverziteta.
On je izrazio očekivanje da će današnji sastanak biti početak dobre saradnje sa Ministarstvom.
“Kvalitet života naših građana u budućnosti će se zasnivati na pravilnom i umjerenom korišćenju prirodnih resursa, da ne bismo sav taj prirodni kapital koji imamo za desetak godina žrtvovali u smjeru razvoja, već da to uradimo na dobar i balansiran način”, rekao je Porej.
Svjetski fond za prirodu je početkom 2011. godine počeo realizaciju projekta “Parkovi Dinarskog luka”, kojim se želi stvoriti savez nacionalnih parkova i parkova prirode na području Srpske, Federacije BiH, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Albanije. Projekat traje tri godine, a finansiraju ga Ministarstvo inostranih poslova Norveške i MAVA fondacija. Srna