SARAJEVO, Američka trgovačka komora u BiH objavila je da je, zahvaljujući donacijama poslovne zajednice i uz podršku Savjeta ministara BiH tokom akcije “Noć hiljadu večera”, ove godine za deminiranje u BiH prikupljeno 201.160 dolara.
Uz inicijativu Vlade SAD da za svaki sakupljeni dolar pokloni po još jedan dolar, finalni rezultat akcije je 401.320 dolara, što i ovaj put u pojedinačnoj kategoriji predstavlja najviše prikupljenih sredstava u svijetu u 2007. godini.
Organizatori akcije “Noć hiljadu večera” su tradicionalno, peti put, Američka trgovačka komora u BiH, uz podršku ambasada SAD i Kanade u BiH.
Predsjednik Američke trgovačke komore Faruk Pelibečirević simbolično je ček u iznosu od 201.160,18 dolara uručio direktoru Centra za deminiranje /MAK/ BiH Dušanu Gavranu.
Obraćajući se učesnicima ceremonije, kandski ambasador u BiH Dejvid Hačings zahvalio je donatorima za njihovu velikodušnost.
“Zahvaljujući vama, broj poginulih od mina u BiH svake godine je sve manji i manji, ali mi nećemo prekidati ovu akciju dok broj stradalih od mina u BiH ne svedemo na nulu”, rekao je on.
Američki ambasador u BiH Čarls Ingliš upozorio je na opasnost od nagaznih mina u BiH, koje i dalje prijete održivom povratku, ekonomsko-socijalnom razvoju i bezbjednoj budućnosti građana ove zemlje.
On je istakao da su SAD od 1993. godine pa do danas uložile više od milijardu dolara u akcije deminiranja širom svijeta.
Ingliš je uputio poziv privatnom i javnom sektoru u BiH da udvostruče napore i da dogodine obezbijede još veću sumu sredstava za deminiranje u BiH.
Zahvaljujući svim donatorima, ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović naglasio je da je Savjet ministara BiH prvi put ove godine učesnik akcije “Noć hiljadu večera” i potvrdio snažnu opredijeljenost ne samo Savjeta ministara, nego i MAK-a i Komisije za deminiranje za još veće učešće u protivminskim akcijama u BiH.
“BiH je i dalje minama najzagađenija zemlja u Evropi”, upozorio je Nović, navodeći da je do sada u BiH na više od 4.000 lokacija očišćeno oko 90 kvadratnih kilometara površine od mina.
On je dodao da je od 1996. godine zabilježeno 1.096 minskih incidenata, a da u BiH još ima oko 1.890 kilometara kvadratnih za koje se sumnja da su pod minama, što predstavlja oko 3,6 odsto ukupne teritorije BiH.
Nović je podsjetio da je u BiH posredstvom slovenačkog Internacionalnog trast fonda (ITF) i domaćih institucija, u procesima deminiranja utrošeno stotinjak miliona dolara, od čega su 40 odsto bila domaća sredstva, što predstavlja znak da institucije BiH ozbiljan pristupaju ovom problemu.
Ministar civilnih poslova BiH je dodao da plan strategije protivminskih akcija u BiH predviđa da BiH do 2019. godine u potpunosti bude učišćena od mina.