BEOGRAD, U zgradi Narodne banke Srbije (NBS), u Ulici Kralja Petra 12, danas je otvorena izložba “Vek osiguranja u Srbiji – razvoj delatnosti 1839-1941” na kojoj je predstavljeno više od 200 originalnih istorijskih dokumenata i predmeta.
Izložba je organizovana u okviru obilježavanja 125 godina postojanja NBS, a povodom 170 godina od prvog osiguranog slučaja u Srbiji.
Guverner centralne banke Radovan Jelašić je na otvaranju izložbe istakao da su poslove osiguranja u Srbiji najprije obavljala inostrana društva, i to bez jasnih propisa o toj djelatnosti sve do 1892. godine.
Prvi domaći osiguravajući zavod osnovan je 1897. godine na inicijativu Luke Đelovića i Đorđa Vajferta, kao Odjeljenje za osiguranje Beogradske zadruge.
Nadzor osiguravajući kompanija, koji sada obavlja NBS, započet je 1937. godine, kad su vlasti Kraljevine Jugoslavije donijele Uredbu o nadzoru nad osiguravajućim društvima.
Jelašić je istakao značaj obuke mladih o važnosti osiguranja kao vida zaštite i štednje za sigurniju budućnost.
Ministar prosvjete Srbije Žarko Obradovih, koji je otvorio izložbu, rekao je da centralna banka, pored svojih osnovnih finansijskih i bankarskih funkcija, uspješno sprovodi i brojne obrazovne, vaspitne i kulturne aktivnosti, čiji je cilj da mlade, posebno đake, upoznaju sa istorijatom novca i prednostima štednje.
Izložbom “Vek osiguranja u Srbiji” NBS je, kako je dodao, “po ko zna koji put pokazala da je čuvar značajnog dijela nacionalne istorije srpskog naroda”.
Na izložbi su predstavljene polise osiguranja, akcije osiguravajućih društava, priznanice, prepiske, razglednice, štedne kasice, table za
označavanje osiguranih nekretnina.
Posjetiocima će posebno biti zanimljivi originalni dokumenti o osiguravanju nekih značajnih ličnosti iz srpske političke, društvene i privredne istorije, među kojima su kralj Jugoslavije Aleksandar I Karađorđević i dugogodišnji predsjednik srpske i jugoslovenske vlade Nikola Pašić.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Izuzetna izlozba. Preporucujem da je obavezno pogledate.