SARAJEVO, Projekat zapošljavanja mladih danas je u Sarajevu, uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, potpisao ugovore sa 11 nevladinih organizacija, čime je pokrenut niz lokalnih inicijativa, ukupne vrijednosti od 388.000 KM, kojima će u narednih godinu dana biti obezbijeđeno zapošljavanje najmanje 120 mladih širom BiH.
Iz Projekta je saopšteno da je ugovorima o saradnji definisano i da 700 mladih bude uključeno u razne vidove obuka i aktivnosti koje će im pomoći da pronađu posao.
Cilj saradnje sa nevladinim organizacijama je da se motivišu mladi do 30 godina za aktivno traženje posla i da budu podstaknute lokalne zajednice da daju svoj doprinos povećanju stope zaposlenosti mladih.
Planirana su tri projekta iz oblasti obrade drveta i metala, pet projekata iz oblasti poljoprivrede, tri iz tekstilne industrije i jedan koji će razvijati program volontiranja.
Aktivnostima će prevashodno biti obuhvaćeni mladi kroz klubove za traženje posla koje je Projekat pokrenuo širom BiH u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje Republike Srpske, Federalnim zavodom za zapošljavanje i kantonalnim službama za zapošljavanje.
Do sada je otvoreno 19 klubova, u kojima mladi prolaze trosedmičnu besplatnu obuku za aktivno traženje posla, a nakon toga imaju i šest mjeseci savjetodavne podrške.
Rukovodilac projekta Ranko Markuš naveo je da je na javni poziv za uključivanje lokalnih nevladinih organizacija pristiglo 87 projekata, a da je komisija kao ključni kriterijum u izboru projekata analizirala broj mladih koji će dobiti zaposlenje, te efekte koje će imati u zajednici u kojoj se provodi.
“Projekat će aktivnosti finansirati bespovratnim grantovima od 270.000 KM, dok će preostalih 30 odsto biti finansirano iz budžeta nevladinih organizacija i lokalnih zajednica”, rekao je Markuš.
Aktivnosti inicijativa nevladinih organizacija biće provedene u 10 gradova, a podrazumijevaju obuku mladih za obavljanje djelatnosti iz navedenih područja rada i pružanje podrške za samozapošljavanje ili pomoć u zapošljavanju.
Kroz ovu inicijativu biće urađena serija istraživanja o stavovima mladih i kapacitetima civilnog društva za njihovo zapošljavanje.
Projekat je u periodu od 2008. do 2011.godine dao značajan doprinos pozitivnim promjenama na tržištu rada u BiH, a konačni rezultat prve faze je unapređenje aktivnih mjera na tržištu rada, čijim je provođenjem zaposlenje dobilo 1.521 lice, a 2.888 prošlo je različite vrste edukacija koje bi im trebale olakšati buduće zaposlenje.
Od početka druge faze projekta u oktobru 2011. godine do sada je samo kroz učešće u klubovima za traženje posla zaposleno 600 mladih.
S obzirom na značajno proširenje mreže ovih klubova, očekuje se da će do kraja projekta u martu 2015. godine posao pronaći još 600 mladih, ali i da će razvojem usluga službi za zapošljavanje biti razvijene usluge od kojih će dugoročno mladi, ali i cijelo društvo, imati koristi. Srna