SARAJEVO, Kompanija “Kameleon MiM grupa” iz Tuzle će 10. aprila u Mostaru, u okviru Sajma privrede u ovom gradu, dodijeliti biznis nagrade “Gazela 2013” za 20 firmi iz Federacije BiH /FBiH/ i 10 iz Republike Srpske u kategoriji malih i srednjih preduzeća.
Nagradu će dobiti najbolja preduzeća iz 10 kantona u FBiH, te firme iz pet privrednih regija u Srpskoj, koje bilježe rast pet godina, posljednje tri godine rast od 10 odsto, te konstantna nova zapošljavanja, bez otpuštanja radnika, što “čini 60 odsto nagrade”.
Preostalih 40 odsto podrazumijeva anketiranje nominovanih od kojih se traže odgovori na niz pitanja, između ostalog, šta znači njihov rad u lokalnoj zajednici, na koji način i koliko ulažu u edukaciju zaposlenih i ekološke modele njihovog razvoja, a jedan dio nagrade odnosi se na izvozne rezultate.
Biće uručene i posebne nagrade “Žena menadžer u Gazela firmi”, ali i priznanje načelnicima opština, koji pomažu preduzetnicima u svojoj lokalnoj zajednici, kako bi što uspješnije poslovali.
Predstavnik “Kameleon MiM grupe” Zlatko Berbić pojašnjava da je cilj dodjele ove nagrade da se pokaže da u BiH u ovim teškim vremenima za privredu postoje uspješne kompanije, napomenuvši da se priznanje dodjeljuje u 14 zemalja Evrope.
Prema njegovim riječima, u FBiH je 20.169 firmi ušlo u konkurenciju, od čega je 453 “malih gazela” i 129 “srednjih gazela”, dok je u Srpskoj 15.200 registrovanih malih i srednjih preduzeća, od čega je 237 “malih gazela” i 55 “srednjih gazela”.
Berbić je naglasio da su u izboru najboljih malih i srednjih preduzeća poseban problem taj što uspješne kompanije nisu željele da učestvuju u ovom izboru, “zbog raznih kontrola kojima su podvrgnute”.
Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je da u BiH ima 37.600 registrovanih preduzeća, ali da su zastrašujući statistički podaci o broju blokiranih računa u 65.838 firmi i preduzetnika, koliko ih je evidentirano na kraju prošlog mjeseca.
“Naravno, ima i pozitivnih slika koje će u javnosti biti predstavljene kroz ove nagrade koje će uskoro biti dodijeljene u Mostaru”, istakao je Bojić na konferenciji za novinare u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
Profesor emeritus Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Boris Tihi rekao je da je ovo mnogo korisniji način za promovisanje uspješnih preduzeća od toga da plaćaju medijima svoje promotivne poruke.
“Više niko ne vjeruje reklamama jer svako na taj način može da plati i o sebi kaže šta hoće. To nije objektivan način da se predstave uspješna preduzeća”, istakao je Tihi, koji smatra da su aktivnosti koje “Kameleon grupa” provodi već treću godinu mnogo korisnije, jer bez dobrog takmičenja između dobrih firmi nema napretka.
On je ponovio da je ekonomska situacija u BiH veoma teška iz više razloga, a da je jedan od njih što međunarodna zajednica ima neku vrstu patronata nad monetarnom politikom BiH.
“Ne možemo značajno mijenjati odnos evra i KM koja je precijenjena, a kada je valuta precijenjena, onda je izvoz izuzetno težak. Kerensi bord ustvari, stimuliše uvoz, jer svaki uvoz čini profitabilnim, a izvoz je izuzetno težak”, naglasio je Tihi.
Prema njegovim riječima, u BiH je značajno svako novo radno mjesto, a toga nema bez podrške uspješnim firmama koje su trenutno previše opterećene raznim obavezama koje iznose oko 70 odsto na svaku KM.
Ovogodišnji partneri u realizaciji ovog projekta su federalno Ministarstvo razvoja, preduzetništva i obrta, Spoljnotrgovinska komora BiH, Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća Republike Srpske, Privredna komora FBiH, te mostarski Sajam privrede. Srna