ZVORNIK, Međudržavni spor između Rusije i Ukrajine zbog isporuke gasa, ostavio je posljedice ne samo na zemlje Evrope nego i na Balkan i BiH, gdje su zbog nedostatka gasa bez grijanja ostali građani Zvornika, Istočnog Sarajeva, Sarajevskog i Zeničko-dobojskog kantona.
Zahvaljujući pomoći Vlade RS i opštine Zvornik, koji su obezbijedili 200.000 maraka za osposobljavanje kotlovnica “Zvornik stanova” za rad na mazut, oko 750 stanova od subote bi ponovo da se normalizuje grijanje, nakon što je više od 1.860 stanova u Zvorniku ostalo bez toplotne energije zbog prestanka isporuke gasa za BiH iz Rusije.
– Uspješno je obavljena rekonkstrukcija tako da je jedna kotlovnica osposobljena za rad na mazut. Radovi na drugoj kotlovnici trebalo bi da se završe najkasnije do ponedjeljka, a prema predviđanjima za petnaestak dana profunkcionisaće i kotlovnica Namadžah – rekao je za “Fokus” Zoran Stevanović, načelnik opštine Zvornik.
Načelnik je naglasio, da je dio opreme s kotlana koje su radile na prirodni gas i mazut još ranije nestao pod zasad nerazjašnjenim okolnostima.
– Osnovni cilj ovih rekonstrukcija u kotlovnicama jeste da se više nikad ne ponovi ova situacija da građani ostanu bez grijanja zbog nedostatka gasa i da se riješi problem u vezi s grijanjem u Zvorniku, koji je dodatno bio usložnjen izuzetno niskim temperaturama – istakao je Stevanović.
Vršilac dužnosti direktora “Zvornik stanovi”, Petko Jokić kaže da bi prve količine mazuta iz Rafinerije nafte u Brodu trebalo da se dopremne u Zvornik u noći petak na subotu.
– Prelaskom rada kotlovnica sa gasa na mazut, više od 40 odsto naših korisnika ponovo će imati grijanje – rekao je Jokić, te dodao da za vrijeme trajanja ove gasne krize zvornička bolnica za grijanje koristi lož ulje iz vlastite kotlovnice, dok vrtić i Dom zdravlja za grijanje koriste struju.
Direktor “Sarajevogasa” Istočno Sarajevo, Slavo Krajišnik, kaže da je oko tri hiljade korisnika usluga “Sarajevogasa” iz opština Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo, od kojih je oko 1.800 stambenih jedinica, ostalo bez napajanja gasom zbog prekida isporuke ovog energenta iz Rusije.
– Većina stanova za grijanje koristi alternativne izvore, prije svega električnu energiju, a dio većih komercijalnih potrošača gasa u Istočnom Sarajevu za grijanje koriste tečno gorivo – tvrdi Krajišnik.
Portparol Ministarstva industrije, energetike i razvoja RS, Aleksandra Vukašinović rekla je da je ovo ministarstvo preduzelo prve mjere za ublažavanje posljedica izazvanih obustavom isporuke gasa za BiH, tako da se u Rafineriji nafte u Brodu na raspolaganju nalazi 20.000 tona mazuta koji se može odmah isporučiti u krizne opštine.
– Dodatne količine Rafinerija nafte može obezbijediti kroz dnevnu proizvodnju od oko 780 tona mazuta, a prioriteti u snabdijevanju biće bolnice, vrtići i toplane – precizirala je Vukašinovićeva.
Ona je uputila apel svim građanima u RS da racionalnije koriste električnu energiju kako ne bi došlo do poremećaja u snabdijevanju, s obzirom na uslove pojačane potrošnje uslovljene povećanjem broja potrošača.
Predsjednik Upravnog odbora Fabrike glinice “Birač” iz Zvornika, Martinas Ugianskis rekao je da Fabrika u procesu proizvodnje trenutno koristi mazut, ali da ne može raditi punim kapacitetom.
Obustava isporuke gasa u BiH iz Rusije, pogodila je i 70.000 korisnika prirodnog gasa na području kantona Sarajevo, a gasna kriza izazvala je probleme i u Zeničko-dobojskom kantonu.Fokus