BRISEL, Luksemburg, država u kojoj je smješeteno nekoliko institucija EU, odbacio je poziv nekih partnera da smanji bankarski sektor kao odgovor na krizu na Kipru.
Luksemburg ima bankarski sektor koji je 20 puta veći od njegove ekonomije, a zahvaljujući industriji ova mala zemlja je najbogatija u bloku.
Luksemburg se danas pridružio Malti u odbacivanju poređenja između njihovih privreda i situacije na Kipru, čija je zavisnost od grčkih banaka i izloženost dužničkoj krizi u toj zemlji natjeralo Nikoziju da potraži pomoć od 10 milijardi evra, podsjeća Rojters.
Vodeći političari u Njemačkoj i Briselu i šef ministara finansija evrozone poručili su ove sedmice Malti i Luksemburgu da smanje svoje bankarske sektore.
Međutim, Luksemburg u kome živi pola miliona ljudi, rekao je da ta zemlja nije Kipar i istakao važnost čvrstih javnih finansija.
“Luksemburg je zabrinut izjavama i saopštenjima u vezi sa krizom na Kipru”, navodi se u saopštenju Vlade.
Isti izvor navodi da se proporcionalnost finansijskog sektora ne može utvrđivati upoređivanjem finansijskog sektora sa bruto društvenim proizvodom neke zemlje.
U Luksemburgu je smješteno oko 140 filijala banaka i osiguravajućih društava iz više od 20 zemalja
Vlada premijera Žana Kloda Junkera saopštila je da kiparsko spašavanje vidi kao “vanrednu mjeru”.
U zamjenu za pomoć, Kipar je pristao u nedjelju da zatvori svoju drugu najveću banku i smanji bankarski sektor na prosjek EU do 2018.
Luksemburg smatra da je princip jedinstvenog evropskog tržišta od suštinske važnosti, uključujući finansijske usluge, protiveći se ujedno kontroli kapitala koju Kipar danas treba da finalizira kako bi izbjegao “navalu” depozitora na banke.