SARAJEVO, Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske /RS/ Ranka Mišić podsjetila je danas u Sarajevu da je neodrživo da 1,20 zaposlenih u RS finansira jednog penzionera, te da je generalni stav sindikata da nema podizanja starosne granice za odlazak u penziju.
Na dvodnevnom Sindikalnom forumu zemalja jugoistočne Evrope, koji se najvećim dijelom bavio ulogom sindikata u reformi penzionih sistema, ocijenjeno je da su rješenja koja nameću vlasti zemalja učesnica u tom procesu, uglavnom ista.
“U svim zemljama vrši se pritisak za podizanje granice za odlazak u starosnu penziju i pooštravanje kriterijuma za penzionisanje. Svi penzijski sistemi su u krizi i sigurno se moraju tražiti neka nova rješenja. Generalni stav sindikata, pa i sindikata RS je da nema podizanja starosne granice”, rekla je Mišićeva Srni.
Ona je navela da u RS slijedi usvajanje zakona o penzijskom osiguranju i da uloga sindikata u tom procesu mora biti izuzetno jaka i prepoznatljiva.
“Jedan od naših zahtjeva koji se čuo na ovom skupu je da penzije koje ne proizilaze iz rada i po osnovu rada moraju biti odvojene, odnosno da sredstva koja radnici uplaćuju u penzioni fond budu iskorištena za isplatu penzija licima koja su to pravo ostvarili punim radnim stažom, odnosno po osnovu rada i iz rada”, rekla je Mišićeva.
Na skupu koji danas završava svoj rad, govorilo se i o ulozi socijalnog dijaloga u rješavanju ključnih problema za radnike iz zemalja jugoistočne Evrope, kao i jačanju kapaciteta sindikata kao jednog od ključnih faktora u prevazilaženju krize u kojima se te zemlje nalaze.
Lideri sindikata 20 zemalja iz regiona fokusirali su se i na traženje najboljeg modela kojim bi sindikat postao važan faktor bez kojeg vlasti ne bi mogle donositi odluke bitne za stanovnike bilo koje od ovih zemalja.
“Iskustva kolega iz regije su slična našim. Traženje pozicije sindikata u pregovaračkoj funkciji i borba za uvažavanje stavova sindikata, aktuelni su u svim zemljama. Zajedničko za sve je da su kroz reforme iza kojih stoje Svjetska banka ili MMF, a uz obrazloženje da to moramo uraditi jer idemo ka EU, napadnuta stečena prava radnika”, navela je Mišićeva.
Ona je ocijenila da “stanje nije sjajno”, te da je prisutna tendencija da se prava radnika i dalje umanjuju, ali i da odgovor sindikata, kojim se moraju zaštititi prava radnika, mora biti snažan i kvalitetan.