LONDON, Uprkos privrednom usporavanju Kine, ta zemlja nadmašuje ostatak svijeta u pogledu otvaranja startap preduzeća, navodi se u studiji međunarodne računovodstvene i konsultantske mreže UHY, sa sjedištem u Londonu.
Broj novih kineskih preduzeća koja se godišnje otvore gotovo se udvostručio od 2010. godine, skočivši sa 811 hiljada na 1,609 miliona prošle godine, pokazalo je istraživanje UHY, a prenosi Raša tudej.
Kineska vlada je povećala napore za pružanje podrške privredi koja splašnjava. Vlada podstiče otvaranje novih firmi, naročito u IT sektoru. Peking je, kako podsjeća Raša tudej, odlučio da transformiše svoju izvozno-investiciono orijentisanu ekonomiju u privredu koju će voditi potrošnja stanovništva i sektor usluga. Ranije ovog mjeseca, ta zemlja je postavila cilj da postane “umjereno prosperitetno društvo” do 2020. godine.
Velika Britanija je na listi konsultantske mreže UHY na drugom mjestu, iza Kine, sa 581 hiljadom novoosnovanih firmi u 2014. godini, u odnosu na 385 hiljada startapova prije četiri godine.
“Otvaranje novih preduzeća u Britaniji se ubrzava jačim tempom nego što je to slučaj u bilo kojoj drugoj konkurentskoj zapadnoj zemlji”, navodi se u izvještaju.
Indija se nalazi na trećoj poziciji, sa porastom broja startapova od 46 odsto. Gotovo 100.000 novih preduzeća je prošle godine otvoreno u toj zemlji.
“Ekonomije zapadne Evrope imaju tendenciju da bilježe veći rast broja ”novorođenih” preduzeća u odnosu na druge razvijene preivrede”, dodaje se u studiji i precizira da Britanija, Italija, Njemačka i Francuska imaju veći rast broja novih preduzeća od prosjeka Grupe sedam razvijenih zemalja (G7) od 31 odsto.
Prema istraživanju, mnoge zemlje su iskusile eksplozivan rast kompanija koje pružaju alternativne finansijske usluge, a koje su pomogle da se startapovima olakša pristup finansijskim sredstvima.
U dokumentu se takođe ukazuje na to da vlade ne mogu sebi da dozvole da uspore sa uvodenjem politika olakšavanja poslovanja preduzeća ako žele da podrže rast broja novih firmi, kako bi se uspješno nosile sa globalnim efektima usporavanja kineske privrede.
“Sljedećih nekoliko godina neće biti bez izazova, i vlade širom svijeta moraju da pronađu načine kako da pomognu novim preduzećima da izrastu u uspješne kompanije, pa čak i u novu generaciju multinacionalnih firmi”, izjavio je predsjednik UHY, Bernard Fej, navela je Raša tudej. Tanjug