BANJALUKA – Iako je suša uništila veliki dio uroda šećerne repice u Hrvatskoj, to neće uticati na tržište u BiH niti dovesti do nestašice šećera, prije svega zbog toga što se on kod nas najviše proizvodi iz nerafinisane šećerne trske.
Situacija sa šećernom repom jeste izuzetno loša, na šta danima unazad upozoravaju ratari koji je proizvode, ali ona ne može da dovede do krize na tržištu ove namirnice.
Direktorica korporativnih komunikacija Studen Holdinga Nataša Pucar kaže da krize sa šećerom nema i da ova kompanija, koja proizvodi šećer “Aragold”, ali ga i uvozi nema problema sa nabavkom sirovine.
Međutim, napominje da moramo biti svjesni da cijena šećera može da se mijenja neočekivano zbog nestabilnog stanja na berzanskom tržištu još od pandemije virusa korona.
“Poljoprivredni proizvođači svih kultura i u našoj i u susjednim zemljama ugroženi su nepogodama i upućeni smo da je situacija sa šećernom repom izuzetno loša. Rafinerija šećera “Studen Agrana”, jedina fabrika šećera u BiH, proizvodi ovu namirnicu bez problema i zastoja. Ovogodišnji urod šećerne trske, iako je manji od očekivanog, i dalje je dovoljan za potrebe tržišta“, rekla je Pucar za e-Kapiju i dodaje da trenutna suša, sa kojom se suočavaju skoro svi proizvođači šećerne trske, kao i požari na pojedinim površinama, stvaraju zabrinutost za prinos naredne godine.
Dodaje da situacija još nije alarmantna, a da će tržište BiH biti snabdjeveno i ubuduće.
Govoreći o nedavnoj odluci Savjeta ministara BiH o ponavljanju tarifnih kvota za uvoz šećera, Pucar kaže da se tako samo štite domaći proizvođači, kao i druge kompanije u prehrambenoj industriji koje koriste šećer kao ulaznu sirovinu.
Napominje da je godišnji kapacitet prozivodnje “Studen Agrane” 180.000 tona bijelog šećera iz nerafinisanog šećera šećerne trske.
“Proizvodnja šećera odvija se prema najvišim standardima tehnologije u prehrambenoj industriji, a ponosni smo što smo Coca Cola dobavljač još od 2010. godine, što pokazuje da ispunjavamo i njihove visoke standarde“, kaže Pucar.
CAPITAL/e-Kapija