BERLIN – U Njemačkoj je sredinom 2023. godine oko 5,3 miliona ljudi bilo zaposleno u javnom sektoru, što je 60.800 ili 1,2 odsto više nego godinu dana ranije, saopštio je njemački Zavod za statistiku.
To znači da je za nešto manje od 12 odsto svih zaposlenih posladavac bila država, pokazuju preliminarni podaci. Poređenja radi, 2022. taj udio je bio 11 odsto, piše agencija Dpa.
„Visok porast zabilježen je prije svega u školama i ustanovama za dnevni boravak djece“, precizirali su statističari.
Poslije godina u kojima se penzionisao veliki broj nastavnika, taj talas odlazaka u penziju u prosvjeti je u međuvremenu splasnuo.
Prema podacima Zavoda za statistiku, između 2000. i 2020. u penziju je otišlo mnogo prosvjetnih radnika koji su se pretežno zapošljavali 1960-ih i 1970-ih godina.
Do sredine 2023. broj zaposlenih u školama je potom porastao za 18.900 na 1,03 miliona. To odgovara porastu od 1,9 odsto.
Pritom se broj njameštenika povećao za 2,4 odsto na 351.600, a broj državnih službenika za 1,6 odsto na 676.800.
Prema podacima statistike, u ustanovama za dnevni boravak djece, porast broja zaposlenih, koji traje godinama, nastavlja se.Biznis.rs
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Mislim da je kod nas država poslodavac 50% zaposlenih. Poredeći s njemačkih 13% je ogromno opterećenje za privredu i građane.
Tu je to, oko polovine, ako nije i više. Radnik mora da zaradi za sebe, za jednog partijskog uhljeba na budžetu, za penzionera, za vraćanje međunarodnih kredita, kao i za limuzine i helikopter guzonja. A naše gazde bi najradije da im robovi rade za dž.