BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Dodik rekao je da su ove godine u javnoj potrošnji predviđene restriktivne mjere, dok će one u privredi biti podsticajne.
Govoreći na završnoj javnoj raspravi u Banjaluci o mjerama za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na RS, Dodik je precizirao da će restriktivne mjere u 2009. godini u javnoj potrošnji biti fokusirane na smanjenje svih troškova, kao što su plate rukovodilaca, kancelarijski materijal, troškovi nabavke i održavanja automobila, te na racionalizaciju zapošljavanja u administraciji, uz poboljšanje efikasnosti rada.
“U privredi, akcenat ćemo dati mjerama za poboljšanje likvidnosti, razvoja i dodatnog zapošljavanja, povećanju domaće tražnje putem javnih investicija, realizaciji investicija putem Investiciono-razvojne banke iz Razvojnog programa RS i investicijama u elektroenergetski sektor, kao i u saobraćajnu i ostalu infrastrukturu”, rekao je Dodik.
On je naveo da budžet treba da bude u cjelini restriktivan, uz jačanje njegove razvojne komponente i ostvarenje u 2009. godini projektovanog suficita od 1,5 odsto bruto-društvenog proizvoda koji će se koristiti za otplatu inostranog duga.
“Restriktivna politika javne potrošnje podrazumijeva čvrsta budžetska ograničenja, a ukupna javna potrošnja u 2009. godini treba da bude održana na planiranom nivou do 40 odsto BDP-a i njen rast mora da prati produktivnost rada u privredi”, poručio je Dodik.
Vlada RS će, prema ovim mjerama, obavezati sve korisnike budžetskih sredstava da prije raspisivanja poziva za javne nabavke pojedinačne vrijednosti veće od 30.000 KM, traži saglasnost Vlade.
Premijer RS podsjetio je da je prethodnih godina završena privatizacija strateških privrednih kapaciteta “Telekoma Srpske” i preduzeća iz naftne industrije, čime je prihod od prodaje državnog kapitala u ovim preduzećima u iznosu od 1,6 milijardi KM najznačajniji finansijski izvor Razvojnog programa RS.
“Sve navedeno daje realne izglede da se, ne samo ublaže negativni efekti krize, već i da se održi dinamika rasta proizvodnje. IRB RS sredstavima Razvojnog programa obezbjeđuje dodatnu likvidnost i stabilnost domaćeg finansijskog sektora”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, procjene su da će najveći negativni uticaj svjetska finansijska kriza imati na one grane u RS koje najviše učestvuju u izvozu, poput sektora metalne i drvoprerađivačke industrije, tekstila, kože i obuće, te rudarstva i saobraćaja.
Dodik je rekao da ohrabruje činjenica da je bankarski sistem u RS i dalje stabilan.
On je dodao da je, bez obzira na to što finansijski sektor nije pretrpio gubitke zbog neadekvatnih garancija plasmana, neminovno da će se u RS prenijeti značajni negativni efekti svjetske finansijske krize.