NOVI PAZAR, Nekoliko novopazarskih proizvođača džinsa, nakon učešća na prošlogodišnjem Sajmu mode u Moskvi, udružilo se i osnovalo firmu u Bjelorusiji preko koje će pokušati da osvoje tržište ove zemlje, te Rusije, Kazahstana, Bjelorusije i Uzbekistana.
Tri srpske firme, među kojim su dvije iz Novog Pazara “Stig” i “Maksters”, formirale su firmu OSP (Orginal srpski proizvodi) u Minsku koja radi od nedavno i već ostvaruje solidan učinak na tržištu Bjelorusije.
“Cilj nam je da preko Bjelorusije osvojimo i bescarinsko tržište Rusije i Kazahstana, a potom i da se pozicioniramo u drugim državama bivšeg Sovjetskog Saveza”, rekao je vlasnik novopazarske konfekcije “Stig” Tigrin Kačar i ističe da je osvajanje novih tržišta najbitnije za uspješnost poslovanja novopazarskih džins kompanija.
Riječ je o ogromnom tržištu sa nekoliko stotina miliona žitelja, koje bi moglo da bude, prema riječima Kačara, velika šansa za novopazarske džins firme.
“Konkurencije se ne bojimo, jer su naši džins proizvodi među najboljima u Evropi”, ističe Kačar i naglašava da se nekoliko novopazarskih proizvođača džinsa uspješno bori i na tržištu nekoliko zemalja EU.
Tekstilna industrija je trenutno jedini dio privrede Novog Pazara koji koliko-toliko funkcioniše.
“Zato smatram da ovaj grad i država treba da pomognu još više, jer i dalje većina radno sposobnih radi u ovoj grani”, istakla je koordinator Asocijacije tekstilaca “Asteks” Seada Bogućanin i pojasnila da zbog ekonomske krize fabrike rade smanjenim kapacitetima, “ali ipak funkcionišu”.
Prema njenim riječima, udruživanje tekstilaca je jako bitno pa su zato u Novom Pazaru formirani i asocijacija i klaster “Asteks”.
“To je bitno iz prostog razloga što se svi troškovi na taj način, ako se klaster organizuje kako treba znatno smanjuju. Neka samo materijal nabavljaju zajedno, oni će imati mnogo veću zaradu. Naš klaster je prvi i jedini u ovoj branši”, naglasila je Bogućanin i dodala da klaster i asocijacija imaju veliku podršku od USAID-a.
Ona u zajedničkom nastupu na inostranom tržištu vidi oporavak novopazarske džins industrije.
“Ono što je u ovom trenutku najbitnije jeste izvoz i samo izvoz, kao i osvajanje novih tržišta. Sada kad su im fabrike savremene, sa najnovijim mašinama i postrojenjima, sa kvalitetnom i školovanom radnom snagom, sa kvalitetnim, modernim i konkurentim proizvodima, potrebno je samo veće strano tržište i izvoz”, rekla je ona.
Novi Pazar, koji je koji je prije petnaestak godina doživio privredni bum u kombinaciji sankcija, šverca i preduzetničke preduzimljivosti, danas je u nezavidnom položaju zbog svjetske ekonomske krize i nelojalne konkurencije.
Posljednjih godina znatno je smanjen i broj fabrika koje se bave proizvodnjom tekstila. Opstale su samo najveće kompanije. Međutim, danas i one traže “slamku spasa”, a nju vide u udruživanju i povezivanju s kooperantima iz drugih zemalja, kao i u osvajanju novih tržišta.