ISTAMBUL, Uoči redovnog godišnjeg zasjedanja MMF-a i Svjetske banke, ministri finansija grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta sastaju se u Istanbulu. Glavne teme skupa su kretanje svjetskih valuta i globalni ekonomski debalansi.
Ministri finansija grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta (G7) sastaju se na redovnom, ali neobično kratkom, sastanku uoči redovnog godišnjeg zasjedanja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke u Istanbulu.
Glavna tema skupa G7 kome će prisustvovati i guverneri centralnih banaka “sedmorke” (SAD, Japan, Njemačka, Velika Britanija, Francuska, Italija i Kanada) biće rasprava o globalnim ekonomskim debalansima i o više drugih makroekonomskih problema, uključjući kretanje kurseva vodećih svjetskih valuta, prenosi agencija Kjodo.
Japanski zvaničnici su uoči skupa najavili da će finansijski lideri G7 u Istanbulu dati podršku zaključcima sa samita vođa grupe 20 industrijski najrazvijenijih zemalja i država sa privredama u naglom usponu (G20), koji je održan 24. i 25. septembra u Pitsburgu.
Na samitu G20 je zaključeno da sadašnje vladine programe za stimulaciju privreda treba sprovoditi sve dok se situacija u globalnoj ekonomiji u potpunosti ne stabilizuje.
MMF je, u četvrtak objavljenoj najnovijoj polugodišnjoj prognozi kretanja u globalnoj privredi, procjenio da će svjetska ekonomija ove godine ostvariti negativan rast od 1,1 odsto i ekspanziju od 3,1 procenta u 2010.
U prethodnoj, aprilskoj prognozi, eksperti MMF su predviđali za ovu godinu nešto veći pad globalne privredne aktivnosti – od 1,4 procenta, dok su za 2010. prognozirali umjereniji rast od 2,5 odsto.
Učesnici trgovine na globalnim valutnim berzama će, prema procjeni analitičara na deviznom tržištu u Tokiju, pažljivo oslušnuti šta će sutra zaključiti finansijski rukovodioci G7 povodom najnovijih, oštrih kolebanja kurseva dolara, evra, jena i drugih jakih valuta.
Najniži nivo dolara u proteklih devet mjeseci
Japanski ministar finansija Hirohiša Fudži je, međutim, uoči odlaska u Istanbul izjavio da na skupu G7 neće zahtjevati raspravu o pretjeranom jačanju jena na račun dolara.
Američka valuta se krajem prošle i početkom ove sedmice spustila do granice od 88 jena, što je bio najniži nivo “amerikanca” u proteklih blizu devet mjeseci.
“Ja neću dotaći to pitanje”, odgovorio je Fudži novinarima koji su se neposredno uoči njegovog odlaska za Istanbul interesovali da li namjerava na tom skupu da pokrene raspravu o jačanju jena, koje nanosi veliku štetu japanskim izvoznicima, posebno kad je riječ o plasmanu njihove robe na američko tržište.
Fudži, koji će na skupu u Istanbulu predstavljati Japan zajedno sa guvernerom Centralne banke Masakijem Širakavom, namjerava da informiše svoje kolege iz G7 o mjerama koje je nova japanska vlada preduzela u cilju jačanja unutrašnje tražnje.
Današnji skup ministara finansija i guvernera centralnih banaka G7, koji bi prema nekim najavama mogao da potraje svega tri sata, prethodiće seriji sastanaka čalnica MMF i Svjetske banke, uključujući i dvodnevno godišnje zasjedanje tih finansijskih institucija, u utorak i srijedu.