BEOGRAD, U Srbiju je, u prvih šest mjeseci, ušlo oko pola milijarde evra iz inostranstva.
Kada se od toga oduzme 229 miliona evra koliko je iz zemlje izašlo, ostaje „čisto“ 286,45 miliona evra.
Hrvatska je država iz koje je stiglo najviše novca, ali je ujedno i ona u koju je otišlo čak 40 odsto ukupnog odliva gotovine iz Srbije.
– Najveći priliv za prvih šest mjeseci ove godine je iz Hrvatske, 104,3 miliona evra – pokazuju podaci Narodne banke Srbije. – Međutim, upravo u ovu državu odliva se najviše novca iz Srbije, više od 117 miliona evra.
Iz ovoga proizilazi da je iz Srbije više novca otišlo u Hrvatsku nego što je odatle unijeto u zemlju, što nije za čuđenje s obzirom na brojne hrvatske kompanije koje posluju u Srbiji. To dokazuje i podatak da se, kada je riječ o Hrvatskoj, čak 111,57 miliona evra odliva knjiži kao „odliv po osnovu ulaganja stranih državljana i firmi“ u Srbiju.
Značajniji minus u „razmjeni“ investicija Srbija ima još samo sa Danskom, odakle je ušlo svega 300.000 evra, ali je zato u Dansku iznijeto 40,36 miliona evra. Ovaj podatak može da zbuni samo ukoliko se ne zna da je ovdašnji „Telenor“ u stoprocentnom vlasništvu kompanije iz Danske.
Kako pokazuju podaci NBS, Srbija ima minus u pogledu direktnih stranih investicija sa još 14 zemalja, ali su oni svi, pojedinačno gledano, ispod milion evra. Sa Turskom je minus u razmjeni oko 761.000 evra, dok je najmanji sa Solomonskim ostvrvima, svega 6.000 evra. Čak je sa Turskom višak „izvezenih“ investicija ostvaren zbog toga što su državljani ulagali u tu zemlju, dok je kod Solomonskih ostrva suprotan slučaj – novac je iznijet po osnovu ulaganja stranaca u Srbiju.
Kada je riječ o neto prilivu, Srbija najbolje „stoji“ sa Mađarskom, odakle je ušlo „čisto“ 43,69 miliona evra. Slijedi Holandija, gdje su takođe registrovane mnoge firme koje posluju u Srbiji, sa neto prilivom investicija od 43,62 miliona evra. Iznad 40 miliona „preteklo“ je i kod Rumunije, dok je Austrija sljedeća na listi.
Djevičanska ostrva
Na Britanska Djevičanska Ostrva iz Srbije se za šest mjeseci odlilo 9,6 miliona evra keša, po osnovu ulaganja koja su imali strani državljani i firme u Srbiji. Istovremeno iz ovog poreskog raja u Srbiju je ušlo 10,5 miliona evra.
Interesantno je da je u Švajcarsku iznijeto nešto više od 14 miliona evra gotovine, i to „po osnovu ulaganja domaćih državljana i firmi u inostranstvo“. Ovo je istovremeno i najveći iznos koji su domaća pravna i fizička lica iznijela iz Srbije u neku državu, po osnovu ulaganja u inostranstvo. Novosti