ZAGREB, U Hrvatskoj se ne poštuje dostojanstvo rada i radnika, jer skoro 70.000 zaposlenih ne dobija plate, a mnogi moraju da preživljavaju s primanjima koja im ne garantuju pristojan život, upozorili su šefovi tri sindikalne centrale, Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) i Hrvatskog udruženja sindikata (HUS), povodom sutrašnjeg Svjetskog dana dostojanstvenog rada.
Sindikati su vladi i poslodavcima uputili 10 zahtjeva u kojima se, između ostalog, ističe da ne smije biti neplaćenog rada, ali ni isplata plate bez uplaćenih doprinosa.
Sindikati traže da institucije nadzora obavljaju svoj posao i strože reaguju na nepoštovanje zakona, kako bi se poslododavci prisilili da rad u Hrvatskoj bude dostojanstven i da omogućava pristojan život.
Krajem jula ove godine skoro 70.000 radnika bilo je zaposleno kod poslodavaca koji im nisu isplaćivali platu, a istovremeno su za neuplaćene poreze i doprinose ostali dužni državi 12,5 milijardi kuna (17,12 milijardi evra), izjavio je na današnjoj konferenciji za medije predsjednik NHS Krešimir Sever.
“Sindikati traže da se neisplaćivanje plata tretira kao krivično djelo, jer ne vide razliku između pljačke na ulici i uskraćivanja sredstava za život neisplaćivanjem zarađenog”, rečeno je na konferenciji.
Potpredsjednik HUS Zdenko Mučnjak upozorio je i na nesigurne uslove rada i 19.566 prijavljenih povreda na radu tokom 2009.
Naročito su nezaštićeni radnici koji su u dodiru s novcem, na primjer oni na benzinskim pumpama ili u kladionicama, koji su izloženi oružanim prepadima, zbog čega će sindikati predložiti da se zakonski reguliše da se u kladionicama onemogući gotovinsko plaćanje.
Sindikati traže i da se postupno poveća učešće minimalne plate u prosječnoj sa sadašnjih 36 na 50 odsto, zbog čega se traži i izmjena Zakona o minimalnoj plati, izjavio je vršilac dužnosti predsjednika ŠSH Mladen Novosel. Tanjug