ZAGREB, U Hrvatskoj najbolje zarađuju farmaceuti, koji imaju plate za 37 odsto više od prosjeka, pokazuje istraživanje koje je sproveo internet portal “Moj posao”.
Poslije zaposlenih u farmaceutskoj industriji, prednjači oblast informacionih tehnologija u kojoj su plate za 27 odsto veće od prosjeka.
Zaposleni u privatnim kompanijama u stranom vlasništvu plaćeni su 22 odsto više od državnog prosjeka, a oni koji rade u stranim institucijama imaju plate 19 odsto veće od državnog prosjeka.
I ovogodišnje istraživanje je pokazalo da je isplativije raditi u velikim kompanijama sa više od 200 zaposlenih, jer su u njima, generalno, plate osam odsto više od prosjeka.
Ubjedljivo najmanje plate u Hrvatskoj u ovoj godini imali su trgovački posrednici i prodavci koji su dogurali do 55, odnosno 44 odsto prosječne plate, što znači upola manje od drugih. I socijalni radnici, defektolozi i logopedi, slabo su plaćena zanimanja u Hrvatskoj sa platama koje su od 45 do 56 odsto ispod prosjeka.
Pri dnu su i djelatnosti iz oblasti sporta i razonode sa manjkom od 16 odsto u odnosu na prosjek, kao i radnici u poljoprivredi, šumarstvu, lovu i ribolovu čije su plate 18 odsto ispod prosjeka.
Najslabije su plaćeni stanovnici Krapinsko-zagorske županije, čija je plata 16 odsto ispod državnog prosjeka, Bjelovarsko-biogradske (15 odsto ispod prosjeka) i Virovitičko-podravske (14 posto ispod prosjeka), dok su u Zagrebu plate 32 odsto iznad prosjeka.
U Hrvatskoj su muškarci bolje plaćeni od žena i to za 18 odsto, što je pozitivan pomak u odnosu na prethodnu godinu kada je razlika iznosila 23 odsto.
Inače, od početka krize u Hrvatskoj 45 odsto radnika prima nepromjenjenu platu, a kod 40 odsto se smanjila.
Pored plate, najčešća beneficija koju imaju hrvatski radnici u preduzećima u kojim rade i dalje je naknada za prevoz (dobija je 58 odsto radnika), a na drugom mjestu je službeni mobilni telefon za privatnu upotrebu koji posjeduje 31 odsto učesnika istraživanja.
Službeni laptop ima 26 radnika, dok je osam odsto radnika dobilo automobil na korišćenje. Sedam odsto radnika ima subvencije svojih poslodavaca na sportske aktivnosti u slobodno vrijeme.
S druge strane, 18 odsto radnika nema nikakve dodatne beneficije, a 34 odsto ispitanika rijetko ili nikada ne dobijaju povišicu, što je ipak značajno manje nego prošle godine, kada je isto to izjavilo 52 odsto ispitanika.
Diploma vrijedi
Rezultati istraživanja govore da stepen obrazovanja u velikoj mjeri utiče na visinu plate pa zaposleni sa završenim fakultetom imaju 35 odsto veću platu u odnosu na one sa srednjom školom. Razlika je velika kada su u pitanju zaposleni sa diplomom visoke poslovne škole, čija su primanja, prema istraživanju, čak 75 odsto veća od onih sa srednjom stručnom spremom. Tanjug, business.hr