KRUŠEVAC, Ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Oliver Dulić danas je u krusevačkoj fabrici “Henkel Merima” svečano pustio u rad ekološki zaštitni top filter.
Predstavnici te fabrike su naveli da je riječ o investiciji vrijednoj milion evra, a da top filter postavljen na Fabriku deterdženata, potpuno zadržava sve vrste vazdušnih čestica i mikročestica koje ostaju u vazduhu nakon proizvodnje, tako da je vazduh koji se ispušta potpuno čist.
“Zakon o zaštiti vazduha, koji je u Skupštini usvojen prije nekoliko mjeseci, predvidio je implementaciju evropskih normi u zaštiti vazduha, a vaša fabrika je među prvima koja će u potpunosti implementirati te veoma stroge zahtjeve”, kazao je Dulić.
U Srbiji, prema njegovim riječima, mnoge industrije ulažu u zaštitu životne sredine pokušavajući da sprovedu te veoma stroge kriterijume, ali je nadležnima jasno i da na mnogim mjestima to neće biti moguće tokom narednih godina.
“U Srbiji postoji oko 250 takozvanih IPPS postrojenja koja će do 2015. godine morati da svoju tehnologiju proizvodnje usaglase sa evropskim normama i dobra vest za građane Kruševca i radnike ‘Henkel Merime’ je da od danas vaša fabrika ispunjava te zahtjeve”, kazao je Dulić.
Njemački abmasador u Srbiji Volfram Mas je kazao da je veoma ponosan kada nemačke kompanije uspješno posluju u Srbiji, a posebno kada pokazuju da su, pored otvaranja novih radnih mjesta i proširivanja proizvodnje, zainteresovane i za brigu o zaštiti životne sredine, odnosno primjenjuju standarde koji važe u njihovoj zemlji.
Predsjednik Upravnog odbora “Henkel Merima” Vojkan Marić je kazao da je investicija u dva najsavremenija filterska sistema koji čine top filter, nastavak aktivne politike razvoja proizvodnih pogona u okviru te fabrike, a posebno je važno to sto je završena u godini kada “Merima” slavi 170 godina postojanja.
Predsjednik “Henkel Srbija” Nenad Vuković podsjetio je da je “Henkel” u Srbiji prisutan od 2002. godine, kada je kupio tadašnju “Merimu” i da obim proizvodnje ove fabrike tokom proteklih godina povećan za 365 odsto, a da je profit sa oko 36 miliona evra porastao na 88 miliona evra.
Ministar Dulić je ranije danas na sastanku s rukovodstvom Grada Kruševca i Rasinskog okruga rekao je da je njegovo ministarstvo spremno da na sve načine pomogne realizaciju projekta zaštite jezera Ćelije sa koga se trenutno pijaćom vodom snabdjevaju stanovnici Kruševca i okolina, a u perspektivi bi trebalo čitav Rasinski okrug.
Dulć je dodao da je ministarstvo spremno i da pomogne izgradnju kanalizacionog kolektora duž reke Rasine kako bi se zaustavilo njeno zagađenje.
Posjeta ministra Dulića Kruševcu počela je potpisivanjem ugovora o sufinansiranju projekta uklanjanja divljih deponija sa gradonačelnikom Kruševca Desimirom Pavlovićem.
Ugovorom je predviđeno da će Ministarstvo za životnu sredinu za uklanjanje oko 80 velikih smetlišta na području Kruševca izdvojiti oko dva miliona dinara, a za uzvrat od lokalne zajednice očekuje da spreči njihovo novo nastajanje.
Prije posjete Kruševcu Dulić je na centralnom trgu u Ćićevcu učestvovao u promociji akcije “Očistimo Srbiju”.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
To je samo za siru javnost…a radnici im se truju po pogonima…i ne smeju da govore o tome…Koja ekologija…potrovase pola okoline sa tom svojom uvezenom tehnologijom…