ATINA, BRISEL, Nakon što su u Grčkoj danas zatvorene banke i berza, predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker poručuje da se osjeća izdanim zbog neuspjelih pregovora, a njemačka kancelarka Angela Merkel poziva na kompromis upozorivši da propast evra znači i propast Evrope.
“Ovo nije glupi paket mjera štednje”, izjavio je Junker, uz ocjenu da pomenuti paket ne bi donio rezanje plata i penzija, već bi doprinijeo većoj socijalnoj jednakosti, prenosi agencija Frans pres.
Iako su reforme odbačene, one će se, prema njegovim riječima, naći pred grčkim glasačima na referendumu u nedjelju, 5. jula, a zaokruživanje opcije “ne” na referendumu bi, smatra on, imalo katastrofalne posljedice po Grčku.
On je rekao da se osjeća izdano zbog neuspjeha Atine da postigne dogovor sa ministrima Evropske unije o odblokiranju isplate dalje pomoći i pozvao građane Grčke da na referendumu podrže paket prijedloga kreditora.
Kancelarka Merkel je naglasila da ukoliko se ne pronađe kompromis “Evropa je izgubljena. Ako propadne evro, propada i Evropa”, izjavila je ona i dodala da su petogodišnji napori u borbi protiv krize ojačali Evropu.
Ona je, u najdramatičnijem momentu grčke krize, koja postaje dominantna politička tema Njemačke, istakla da je evro, više od puke monete i ukazala da se on bazira na zajedničkom povjerenju.
U Grčkoj su od danas zatvorene banke i berza, uz dnevni limit podizanja novca sa bankomata od 60 evra, a ministarstvo privrede i turizma saopštilo je da se mjere ograničenja kapitala ne odnose na građane koji za transakcije ili povlačenje novca sa bankomata koriste debitne ili kreditne kartice izdate u inostranstvu.
Banke su zatvorene nakon što su Grci iz njih tokom vikenda podigli velike sume novca, poslije odluke parlamenta na prijedlog premijera Grčke Aleksisa Ciprasa da 5. jula bude raspisan referendum na kom građani treba da se izjasne da li su za ili protiv prihvatanja najnovijeg prijedloga međunarodnih kreditora.
Direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard je danas izjavila da je razočarana neuspjehom Grčke i kreditora da postignu dogovor, dodajući da je MMF spreman da nastavi razgovore sa grčkim vlastima.
Predsjednik Francuske Fransoa Oland poručio je da vjeruje da je dogovor sa Grčkom još uvijek moguć, dodajući da Francuska ne strahuje od ishoda referenduma u Grčkoj jer je njena ekonomija dovoljno snažna.
Ministar finansija Italije Pjer Karlo Padoan takođe je izjavio da ne strahuje od posljedica grčke krize po privredu svoje zemlje. Ključni razlog za zabrinutost u Italiji je mogućnost skoka troškova zaduživanja kao rezultat krize, ali Padoan vjeruje da je takav scenario malo vjerovatan.
Španski ministar privrede Luis de Gindos vjeruje da je dogovor sa Grčkom i dalje moguć i da će “trezvenost i zdrav razum pobijediti” i dodaje da Španija ipak ne strahuje od eventualnog izlaska Grčke iz evrozone.
U Moskvi su zabrinuti zbog mogućih negativnih posljedica finansijske krize u Grčkoj na evropsku privredu, ali da Rusija neće biti ozbiljno ugrožena.
Ministar finansija Austrije Hans-Jerg Šeling poručio je da su za rješavanje grčke krize i dalje otvorena sva vrata, dok je mađarski ministar privrede Mihalj Varga rekao da će grčka finansijska kriza imati neznatan uticaj na mađarsku ekonomiju. Tanjug