PARIZ, Dekret o vraćanju starosne grance za penzionisanje na 60 godina za ljude koji su rano započeli radni vijek, usvojiće nova francuska vlada.
Time je djelimično izmjenjena ranija reforma koju su pozdravila finansijska tržišta, a izmjene u penzionom sistemu biće finansirane kroz povećana izdvajanja, rekao je francuski premijer Žan-Mark Ero.
Prema njegovim riječima, taj dekret će 6. juna biti predat na usvajanje vladi. “Ovo se odnosi na ljude koji su veoma rano započeli radni vijek i doprinose sistemu toliko godina”, kaže on.
Izmjena penzione reforme sada već bivšeg predsjednika Nikole Sarkozija je svakako bila jedna od ključnih tačaka izbornog manifesta sadašnjeg predsjednika Fransoa Olanda.
On je uprkos upozorenju EU da će Francuska, ukoliko ne smanji troškove, imati problema da ispuni fiskalne ciljeve, odlučio da sprovede penzionu reformu.
Teško izvojevana reforma Sarkozija, koja je podigla starosnu granicu za pensionisanje na 62 sa 60 godina starosti, naišla je na veliku podršku finansijskih tržista.
Prema agencijama za ocjenu kreditnog rejtinga, reforme su iz 2010. ključne za održavanje trostrukog AAA statusa Francuske, koji je agencija Standard end Purs u januaru ove godine snizila zbog zabrinutosti oko uticaja dužničke krize na tu zemlju. Agencije Mudis i Fič još drže kreditni rejting Francuske na vrhunskom nivou.
Evropska komisija je, u godišnjoj procjeni francuskih javnih finansija, saopštila u srijedu da će finansiranje penzionog sistema morati da bude strogo kontrolisano.
Ovo izvršno tijelo EU zatražilo je od nove vlade da detaljnije predstavi nove mjere za dostizanje ciljeva deficita.
Uprkos zabrinutosti o mogućem neispunjenju ciljeva deficita, Francuska ima rekordno niske troškove zaduživanja, budući da su kamatne stope na 10-godišnje državne obveznice danas dostigle istorijski minimum od 2,3 odsto. Tanjug