BANJALUKA, Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske priprema Nacrt izmjena Zakona o boravišnoj taksi i izmjene Uredbe o uslovima i kriterijumima za dodjelu namjenskih sredstava za razvoj turizma.
Resorni ministar Predrag Gluhaković ističe da je, s ciljem promocije turističkih potencijala, organizovana podjela promotivnog materijala na graničnim prelazima Gradiška, Brod, Šamac i Rača, u toku obilježavanja katoličkog i pravoslavnog Vaskrsa, kada je veća frekvencija saobraćaja.
Tokom proteklih 100 dana rada Vlade, Ministarstvo je počelo aktivnosti na izradi zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trgovini, koji se donosi s ciljem poboljšanja poslovnog ambijenta.
Gluhaković napominje da su nastavljene aktivnosti na procesu brendiranja, te da je predstavljen dokument “Politika brendiranja”.
U Briselu je održan sastanak Privremenog pododbora za trgovinu, industriju, carine, oporezivanje i saradnju sa drugim zemljama kandidatima za članstvo u EU, na kojem je razgovarano o barijerama u trgovini i statusu Zakona o unutrašnjoj trgovini Srpske i Federacije BiH.
Gluhaković naglašava da je na sastanku zaključeno da je u Srpskoj zakonodavni dio urađen u skladu sa pravilima EU i da nema ograničenja tržišta i slobodne trgovine.
Održani su sastanci sa proizvođačima i distributerima nafte i naftnih derivata na temu regulisanja prometa naftnih derivata sa akcentom na promet lož ulja sa ciljem sprečavanja sive ekonomije i pojačanog trošenja lož ulja kao pogonskog goriva.
Ministar Gluhaković navodi da je intenzivirana saradnja sa Srbijom, te da je na sastanku sa ministrom trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasimom Ljajićem razgovarano o načinima vraćanja privrednih subjekata iz Srbije koji su svoja sjedišta prebacili u Federaciju BiH.
Nastavljene su aktivnosti na povećanju plasmana domaćih proizvoda u maloprodajnim trgovinskim objektima, a Ministarstvo je održalo sastanke sa predstavnicima malih trgovaca i velikih tržnih centara.
“Nastavljamo sa provođenjem zajedničkih projekata sa Privrednom komorom Republike Srpske. Kampanja `Naše je bolje` nastavlja da ostvaruje osnovni cilj – da se razvije svijest potrošača u Republici Srpskoj o značaju kupovine domaćih proizvoda”, napominje Gluhaković.
On naglašava da i ove godine sredstva za grant za zaštitu potrošača iznose 100.000 KM, te da će biti potrošena za sufinansiranje materijalnih i režijskih troškova ,kao i za finansiranje projekata s ciljem informisanja i edukacije potrošača.
Vlada Srpske donijela je odluku o formiranju inter-resorne radne grupe za izradu programa kojim bi se utvrđivali ciljevi politike zaštite potrošača, način i dinamika tih ciljeva, finansijska sredstva i drugi elementi značajni za ostvarivanje zaštite potrošača.
Ministarstvo trgovine i turizma Srpske iniciralo je formiranje savjetodavnih tijela u jedinicama lokalne samouprave, koji odlučuju o pravima i obavezama potrošača.
Na taj način biće realizovano jedno od osnovnih potrošačkih prava – da se čuje glas potrošača, odnosno pravo da potrošač, posredstvom udruženja za zaštitu, bude predstavljen i da učestvuje u radu nadležnih organa koja rješavaju pitanja od interesa za potrošače.
Gluhaković ukazuje na značaj sastanka sa ambasadorom Mađarske, s ciljem unapređenja turističke i trgovinske saradnje Srpske i Mađarske, dok je sa ambasadorom Francuske razgovarano o realizaciji Olimpijade za mlade na Jahorini 2017.godine.
Resorni ministar navodi da je održan i sastanak sa predstavnicima Evropske banke za obnovu i razvoj BiH, na kome je razgovarano o mogućnosti dobijanja kreditne linije za podršku pripreme Olimpijade za mlade i za revitalizaciju Jahorine. Srna