SARAJEVO, BANJALUKA, Federacija BiH iduće godine, prema najavama federalnog ministra finansija, Vjekoslava Bevande, suočiće se s budžetskim deficitom od 400 miliona maraka.
Istovremeno, dokument okvirnog budžeta Republike Srpske za period 2009 – 2011. godina, predviđa ostvarenje budžetskog suficita od 1,5 odsto od BDP-A (oko 114 miliona maraka), izračunato u skladu s metodologijom MMF-a.
Budžetski deficit u FBiH koji je predviđen dokumentom okvirnog budžeta za period 2009-2011. godina predstavlja svojevrstan pritisak kako bi se što prije izvršila privatizacija BH Telekoma i HT Mostar, smatra ekonomski analitičar iz Sarajeva Reuf Bajrović dodajući da je to katastofalna politika.
– Može se očekivati da se nakon privatizacije Telekoma RS, isto desi i s BH Telekom i HT Mostarom, a novac od njihove prodaje će se, umjesto na investicije, potrošiti na socijalna davanja. Budžetski deficit Federacije BiH, koji je uzrokovan novim zakonskim rješenjima o civilnim žrtvama rata i nezaposlenim i demobilisanim borcima, moraće se rješavati na način da se dugoročno smanje porezi na plate i druge vrste doprinosa kako bi male firme mogle zapošljavati socijalne kategorije stanovništva – smatra Bajrović.
On je rekao da sve ovo direktno pogađa poslodavce, jer će se dugoročno morati povećati PDV ili doprinosi na plate, kako bi se ta sredstva nekako namirila.
Sadašnje stanje je neodrživo, jer će Federacija BiH doživjeti finansijsku krizu, smatra Bajrović. Podsjećamo, ministar finansija Federacije BiH, Vjekoslav Bevanda, upozorio je da će u federalnom ministarstvu iduće godine nedostajati 400 miliona maraka.
– Mi smo utvrdili koliki je realan prihod, a nedosatak sredstava za šest ministarstava, na osnovu sadašnjih zakona, poput boračkih in ostalih, iznosiće više od 400 miliona maraka – rekao je Bevanda nakon sjednice Vlade FBiH, na kojoj je predstavljen dokument okvirnog budžeta FBiH za period 2009 – 2011. godina. On je dodao da je rasprava na sjednici završena zaključkom da se radi provođenja i realizacije dogovorenog okvirnog budžeta za naredne tri godine još jednom razmotri plan rada Vlade FBiH. Fokus