BRISEL, Podjele u evrozoni oko provođenja mjera štednje, koje predlaže Njemačka, danas su dodatno produbljene pošto sve ukazuje na to da se i Italija priprema da objelodani promjenu ekonomske politike.
Kritičari mjera štednje, koje zastupaju Njemačka i njeni istomišljenici kao odgovor na dužničku krizu u evrozoni, smatraju da se situacija mijenja u njihovu korist.
Ekonomska situacija i dalje se pogoršava na jugu Evrope. Španija je tokom protekle sedmice obezbijedila još dvije godine za vraćanje dugovanja da bi, u skladu sa evropskim standardima, imala ciljani deficit u budžetu.
Madrid je upozorio partnere u evrozoni da njihova ekonomija neće moći da podnese nove mjere štednje, jer je trenutno svaki četvrti Španac nezaposlen.
Sve ukazuje na to da će i Italija krenuti istim putem, nakon formiranja Vlade Enrika Lete.
Leta je upozorio da mjere štednje “više nisu same po sebi dovoljne” i obećao da će pažnju usmjeriti na pokretanje ekonomije, koja je u proteklih pet godina umanjena za sedam odsto.Prema prognozama, tokom ove godine ekonomija u Italiji će biti dodatno umanjena za 1,3 odsto.
Sa stavom Lete saglasan je i Međunarodni monetarni fond /MMF/. MMF je ranije bio pristalica brze fiskalne konsolidacije, ali je tokom aprila počeo da savjetuje vlade evrozone da pažnju usmjere na ekonomski rast i uspore uvođenje mjera štednje.
Iz MMF-a je upozoreno da bi dalje mjere štednje predstavljale rizik za novi ekonomski pad što bi moglo da dodatno oteža ispunjavanje ciljanih deficita i vraćanja dugovanja.