BEOGRAD, Veliki uvoz meda iz Kine u Evropsku uniju ozbiljno ugrožava proizvođače iz Srbije. Prošle godine je na to tržište uvezeno 80.000 tona ovog proizvoda sa Dalekog istoka, što je četrdesetogodišnji izvoz Srbije u EU (Srtbija godišnje izveze oko 2.000 tona).
Damping cijene od 1,6 evra po kilogramu, što je tri puta niže od naše prosječne izvozne cijene, prijete da potpuno potope domaće pčelare.
Kako tvrde na našem tržištu, za sada nema ovog meda – zvanično, ali mediji u regionu od prošle godine upozoravaju da se ovaj proizvod pojavio na tržištu Bosne i Hercegovine, pa i sporadično Hrvatske.
Otuda i nagađanja da je šverc preko Drine mogući put kineskog meda i na tržište Srbije. Prema nezvaničnim informacijama koje je objavilo Udruženje pčelara BiH, Kina na ovo tržište plasira više meda nego svi domaći proizvođači zajedno.
Predsjednik Grupacije za pčelarstvo pri Privrednoj komori Srbije Srbislav Vidojević kaže za„Politiku” da koliko zna kineskog meda nema, ali da bi to moglo da se dogodi zbog visokih cijena na domaćem tržištu.
– Poslednjih godina nismo imali problem sa uvozom, ali trenutno ne možemo da smirimo divljanje cena. To s obzirom na okolnosti može da dovede i do uvoza, što bi proizvođačima bio signal da globalno tržište diktira cene – kaže Vidojević i dodaje da je trenutno otkupna cijena za bagremov med od 3,5 do 3,8 evra za kilogram.
Pčelari, dodaje Vidojević, nisu zadovoljni ovom cijenom, posebno zbog nerodne godine, ali nažalost nemoguće je da dobiju veću, jer je konkurencija na evropskom tržištu ogromna.
Prema njegovim riječima već sada se oseća da je izvoz pao, iako još nemaju zvanične podatke. Politika