PALE, Za realizaciju Strategije razvoja energetike Republike Srpske do 2030. godine, prema procjenama, potrebno je oko šest milijardi evra, a pošto Srpska ne raspolaže tolikim sredstvima, za realizaciju ovog dokumenta neophodno je angažovati sve subjekte i obezbijediti strane investitore, rekao je Srni zamjenik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Ljubo Glamočić.
Glamočić je danas na Palama na javnoj raspravi o Nacrtu ove strategije rekao da je u ovom dokumentu prioritet dat hidropotencijalima, fosilnim gorivima, vodeći računa o obnovljivim izvorima i energetskoj efikasnosti, kao trendovima današnjeg vremena, a radi zaštite životne sredine.
“Zavisno od toga kojim projektima će Vlada i Narodna skupština RS dati prednost, a to su prije svega elektroenergetski objekti u slivu rijeka Trebišnjice i Drine, ostaje mogućnosti realizacije izgradnje određenih termoenergetskih objekata, a i sasvim dovoljno prostora za realizaciju i plasman u druge sektore kao što su nafta, gas, obnovljivi izvori”, istakao je Glamočić.
Profesor Elektrotehničkog fakulteta u Istočnom Sarajevu Čedomir Vujović rekao je da energetika predstavlja izuzetno značajan sektor i da je prava šansa za razvoj RS, jer je električna energija proizvod koji je lako prodati, a koja u hidropotencijalu nije iskorištena ni trideset odsto.
Prema njegovim riječima, cijena električne energije je osnovni razlog zbog kojeg Elektroprivreda RS nije u mogućnosti da gradi hidroenergetske objekte, koji su sami po sebi profitabilni.
Vujović smatra da Elektroprivreda treba da bude minimalno privatizovana, i da treba da ostane u većinskom vlasništvu RS.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Minimalno privatizovana?
Do sada su iz vlasti tvrdili da nece biti privatizacije Elektroprivrede.
Samo polako… Kako su pare od Telekoma potrošene i kako treba vraćati kredite od MMF-a i ostalih, isplaćivati dug za ratnu štetu i staru deviznu štednju, te kako nam je rupa u budžetu tolika da je ni povećanje poreza neće napuniti, vrlo brzo će doći na red priča kako je najbolje za nas da se privatizuje Elektroprivreda. To će biti bolje nego da se prave autoputevi, vadi nafta (od koje RS ionako neće imati nikakve koristi), biće nam kao bolja usluga, niža cijena struje, manji gubici na mreži, velike investicije itd.
Samo čekam kad će da se upali medijska mašinerija sa pričom o ogromnim benefitima od privatizacije Elektroprivrede za koju se naši zvaničnici još uvijek kunu da je neće privatizovati…