BANJALUKA, U organizaciji Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske (RS) u Banjaluci je danas održana završna javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike RS do 2030. godine kojom je predviđeno da se u narednih 20 godina u energetski sektor Srpske uloži 11,5 milijardi KM.
Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Ljubo Glamočić rekao je na konferenciji za novinare u Banjaluci da su na održanim javnim raspravama sugestije i primjedbe uglavnom zavisile od mjesta održavanja rasprave i resursa kojima raspolaže određena regija.
Glamočić je istakao da je na javnoj raspravi u Trebinju istaknuta potreba za bržim aktiviranjem projekata “Gornji horizonti”, kvalitetnijim korištenjem fosilnih goriva na rudniku u Gacku, korištenjem vjetropotencijala i solarne eneregije, odnosno obnovljivih izvora energije.
Na raspravama na Palama i u Bijeljini istaknuta je potreba boljeg uređenja sektora gasa, dok su u Ugljeviku isticali potrebu podizanja kvaliteta korištenja fosilnih goriva.
Glamočić je potvrdio da će sve ove sugestije i primjedbe biti razmatrane u resornom ministartvu, koje će nakon toga uputiti konačnu verziju nacrta strategije Vladi RS, a koja će ga nakon usvajanja uputiti u skupštinsku proceduru.
Direktor Ekonomskog instituta u Banjaluci Duško Jakšić rekao je da je energetika velika šansa Srpskoj da u budućnosti ostvari mnogo brži ekonomski razvoj.
On je naglasio da je Srpska jedna od rijetkih sredina u okruženju i šire koja trenutno nema problema sa energetskim resursima, ali da je “ekonomski na samom začelju”.
“RS mora da dostigne zemlje okruženja i da u narednih 20 godina ide visokim stopama rasta i to ne samo zbog sebe, nego i zbog onih sa kojima bismo se htjeli udružiti u ekonomske zajednice”, poručio je Jakšić.
On je dodao da nacrt startegije predviđa dva okvirna scenarija – jedan koji predviđa brži rast od šest odsto i drugi usporeniji od 4,2 odsto.
“Procjene EU i MMF-a su da sredina kakva smo mi mora naći načina da ostvari mnogo više stope rasta, nego zemlje koje su već stabilne i to je imperativ da bismo mogli da budemo ekonomski partneri”, naglasio je Jakšić.
Predstavnik Udruženja “Vrbanjski biseri” Milorad Dokić istakao je da se prilikom izrade konačne verzije ove strategije treba posebno obratiti pažnja uticaju proizvodnje energije na očuvanje zdrave životne sredine, jer danas taj odnos nije na zadovoljavajućem nivou.
On smatra da agronomija, ekologija i energetika treba da čine “osnovnu trojku” koja bi morala da ostvari bitan uticaj na razvoj RS.
Javne rasprave održane su širom RS u svim područnim centrima Privredne komore RS.