BANJALUKA, Najmanje 1.400 radnika “Elektroprenosa BiH” do kraja godine neće primati puni iznos plata, nego u skladu sa raspoloživim stanjem na računu kompanije, saznaje “EuroBlic”.
Plate su već umanjene za oktobar, a zaposleni su dobili po polovinu mjesečnog iznosa.
Razlog za ovaj potez jedne od najprofitabilnijih kompanija je u činjenici da je uprava “Elektroprenosa” trenutno u finansijskim nevoljama zbog isplate razlike u platama radnicima za period 2006-2010. godina. Na osnovu pravosnažnih sudskih presuda, radnicima je u roku od nekoliko mjeseci ove godine isplaćeno ukupno oko 19,6 miliona maraka na ime odštete.
Zbog toga plate u “Elektroprenosu”, u prosjeku 1.350 maraka, ne mogu da isplaćuju u punom iznosu. Po saznanjima, dugovanja iz 2011. godine biće isplaćena u narednoj godini.
“EuroBlic” je objavio da uprava “Elektroprenosa” traži pravne mehanizme da vrati od radnika više od 19 miliona maraka koje su dobili nakon presuda Suda BiH. Po planu uprave, radnici bi novac vraćali kroz mjesečne odbitke od plate. Maksimalni pojedinačni iznosi koje su radnici ove kompanije dobili kao razlike u platama dosežu nevjerovatnih 18.000 maraka.
Radnici “Elektroprenosa” sa područja Federacije tužili su kompaniju zbog nepoštovanja pravilnika o platama, tvrdeći da su im primanja od 1. marta 2006. godine umanjena za 25 odsto.
Sud BiH presudio je u korist radnika, a “Elektroprenos” je počeo da provodi izvršne sudske presude i do 30. septembra isplaćeno je ukupno 19,6 miliona maraka po tom osnovu.
U međuvremenu su na sudu dobili jednu reviziju u svoju korist zbog čega su ubjeđeni da će da dobiju i ostale.
Plan je da uprava tuži radnike koji su tužili upravu i da tako vrati novac. U upravi “Elektroprenosa”, u kojoj tvrde da su tužbe radnika politički motivisane protiv RS, ističu da se u sudskoj odluci o reviziji predmeta navodi da zahtjev radnika nije opravdan i da je uprava postupila u skladu sa regulatornim okvirom za isplatu plata koji određuje Državna regulatrona komisija za električnu energiju.
Iako nisu dobili presude, odnosno tužili upravu, oko 600 radnika “Elektroprenosa” sa područja Republike Srpske dobili su sporne razlike u platama. Razlog je “ravnopravan položaj svih radnika”.
Nakon odluke o umanjenju plata, sindikat radnika “Elektroprenosa” iz FBiH zatražio je smjenu uprave kompanije.
“Elektroprenos BiH” AD Banjaluka imao je dobit od 20,1 milion maraka u prošloj godini i treće je preduzeće registrovano u RS po ostvarenom profitu.
Vlasnici ove kompanije su entiteti Republika Srpska i Federacija BiH sa 41,10 i 58,90 odsto učešća. To je jedina zajednička kompanija RS i FBiH, ali posljednjih godina obavljaju samo osnovnu djelatnost – prenos struje, bez ikakvih dodatnih ulaganja. Razlog je što se predstavnici entiteta ne mogu dogovoriti oko raspodjele zarade, a prema posljednjim informacijama, na računu je blokirano oko 200 miliona akumulirane dobiti.
U Srpskoj insistiraju da se investicije dijele u odnosu u kojem je raspoređen i kapital kompanije, odnosno oko 59 odsto FBiH, a oko 41 odsto RS. Međutim, u FBiH smatraju da se dobit treba dijeliti prema prilivu novca i realnim potrebama održavanja mreže koja je veća u FBiH. Tako bi FBiH dobila 67 odsto profita, a RS svega 33 odsto.
Srpska traži uvećanje svog dijela kolača
Upravo je juče u Sarajevu čitav dan trajao sastanak privremenog odbora za transport, energiju, životnu sredinu i regionalni razvoj na kojem sa raspravljalo i o problemima u “Elektroprenosu BiH”. Odborom u ime BiH predsedava Zoran Andrić, a u ime Evropske unije direktor za zapadni Balkan u Generalnoj direkciji za proširenje Pjer Mirel sa najbližim saradnicima. Do kasnih poslijepodnevnih sati sastanak nije završen, ali je ministar energetike RS Željko Kovačević izjavio da će delegacija RS zahtjevati da se investicije u “Elektroprenosu BiH” i raspodjela dobiti obavljaju u skladu sa vlasničkim udjelima osnivača. Blic