PRAG, Jan Houdek je jedan od najstarijih trgovaca nekretninama u Češkoj. Početkom devedesetih prvi je osnovao „realitnu kancelariju”, kako se ovde zovu agencije za nekretnine. Još tada je počeo da prodaje zamkove koji su upravo vraćeni vlasnicima u okviru restitucije oduzete imovine u komunističko vrijeme.
„Na početku smo oglašavali od tri do pet zamkova, taman koliko je bilo dovoljno da bi nam se prijavili vlasnici koji su razmišljali o prodaji”, seća se Houdek. I tako je stalno rastao broj zamkova koji su ovde na prodaju.
To ne bi trebalo da čudi. Jer, Češka je zemlja s najviše očuvanih zamkova i srednjovjekovnih dvoraca u Evropi i svijetu. Ima ih oko 1.200, od čega je 400, uglavnom najvećih i najznačajnijih, u svojini države.
Ponuda zamkova i sada raste – prema poslednjim informacijama, na prodaju je preko Interneta i časopisa za nekretnine 135 zamkova, srednjovekovnih dvoraca i plemićkih imanja. Ali, ni izdaleka nisu sve javno oglašene i pristupačne na Internetu.
„Vodi se velika konkurentska bitka. Posebno oko skupih zamkova, čija je cijena 200 miliona kruna (jedan evro vredi oko 25 kruna) i više od toga, koji zato i ne idu u ponudu preko vebova. To je, prije svega, radi zaštite naših klijenata. Uglavnom je reč o starijim ljudima koje bi odmah ’tipovali’ razni špekulanti ili reketaši”, kaže Milan Matejka iz agencije „Intertur” koja se bavi prodajom zamkova i njihovom rekonstrukcijom.
Zamak se može kupiti za tri do četiri miliona kruna, što je 120.000–170.000 evra. Toliko košta, na primjer, stan od 60-70 kvadrata na Žiškovu, udaljenom četiri-pet tramvajskih stanica od centra Praga. No, to su najčešće građevine u dosta jadnom stanju, kojima je neophodna cjelovita rekonstrukcija. Nasuprot njima su top-zamkovi, koji su pripremljeni za korišćenje odmah poslije kompletne rekonstrukcije, i čija se cijena može popeti i do 350 miliona kruna. Takvih je u ponudi, međutim, malo. Obično ih je između tri i pet.
„U cjenovnom rasponu od 25 do 35 miliona (tj. od milion do 1,4 miliona evra) mogu se dobiti manji, očuvaniji zamkovi, koji se uz neznatne popravke mogu odmah koristiti”, zaključuje Houdek.
Zamak za dobru cijenu i na kvalitetnom mjestu agencije većinom prodaju u roku od pola godine do godinu.
„Te nekretnine su nepredvidljive. Događa se da ih nudite godinu dana i – ništa, a onda se odjednom samo u jednom mjesecu pojavi čak četiri-pet interesenata”, kaže Tomaš Fridrišek iz agencije „Re-maks” koja, na primjer, sada prodaje zamak u Gornjem Maršovu.
Vlasnici zamkova ne postaju, međutim, samo Česi. Ima i stranaca koji ih kupuju, a naročito raste tražnja među Holanđanima, navodi Matejka.
Izvjesna grupacija ljudi kupuje zamak umesto klasičnih kuća za odmor koje poseduje svaka druga ili treća porodica u ovoj zemlji. Ali, kupuju ih i firme, naplaćuju ulaznice turistima za razgledanje, pretvaraju ih u hotele, kongresne centre, odmarališta, čak i svoja sjedišta.
„Za zamak u Kamenici nad Lipou interesovanje je pokazalo petoro klijenata, svi radi pretvaranja u dom za stare”, navodi Roman Datel iz agencije „Re-maks”. Izvor: Politika