KRUŠEVAC, Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović izjavila je danas da, prema prihodima u posljednja dva mjeseca, može već precizno da kaže da će prihodi u budžetu u 2011. biti veći za oko 10 milijardi dinara nego što je planirano.
“Obično na osnovu dva mjeseca, decembra prethodne godine i januara naredne godine, mogu precizno da predvidim prihode koji će biti u 2011. Gotovo sam sigurna da će biti bar nekih 10 milijardi više nego što smo planirali”, rekla je ministarka i ocijenila da “januar obećava da će kraj godine biti bolji”.
Na pitanje novinara da li je moguće smanjenje poreza na zarade i doprinose, ministarka je rekla da to za sada nije moguće.
“Stigla je do mene informacija da su privrednici zainteresovani za pad fiskalnog opterećenja na zarade, ali to je suviše lijepo da bi bilo istinito. Najviše što Srbija može sebi da dozvoli jeste prihodno neutralna poreska reforma”, istakla je Dragutinović.
Prema njenim riječima, činjenica je da bi pad tih dažbina koje opterećuju poslodavce uticao i na smanjenje sive ekonomije, ali je činjenica i to da su rashodi u budžetu fiksni i ne mijenjaju se, navodeći kao primjer plate, penzije, socijalna davanja i transfere opštinama.
“Dakle, moj odgovor je da, to je moguće, ali uz povećanje drugih poreza”, objasnila je ona.
Raspored subvencija u nadležnosti Ministarstva ekonomije
Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je danas da je u njenoj nadležnosti punjenje budžeta, a da je raspored subvencija za investicije u nadležnosti Ministarstva ekonomije, čiji je zadatak da privuče strane investicije.
“Od mene zavisi obezbjeđenje sredstava. Ministarstvo ekonomije ima prostor za raspodjelu sredstava u okviru svog budžeta”, rekla je Dragutinovićeva novinarima u Kruševcu nakon obilaska rekonstruisanih prostorija Poreske uprave u tom gradu.
Ona je rekla da je Vlada Srbije na prijedlog Ministarstva ekonomije usvojila uredbu koja omogućuje davanje subvencija za privlačenje stranih direktnih investicija, koje se kreću od 2.000 do 10.000 evra, i navela da je njeno mišljenje da ministar Dinkić dobro procjenjuje rezultate preduzetih mjera.
Ministarka finansija se osvrnula i na pitanje dvojnih akciza za gorivo istakavši da ne želi da se izjašnjava o tome dok ne stigne odgovor Evropske komisije, naglasivši da “tekstovi zakona koji su usvojeni od strane poslanika u skupštini, nisu bili ono što je Vlada Srbije dostavila kao svoj prijedlog”.
“Poslanici su napravili svoju većinu, to se nije desilo samo kada su u pitanju izmjene i dopune Zakon o akcizama već se isto dogodilo sa izmjenama i dopunama Zakona o PDV – u i izmjenama i dopunama Zakona o porezu na imovinu”, navela je Dragutinovićeva.
Godina reforme poreske uprave 2012.
Ministarka finansija Diana Dragutinović i njeni saradnici najavili su danas u Kruševcu da će 2012. biti godina reforme poreske uprave, ističući da će biti i velikih investiconih radova tokom cijele godine.
U Kruševcu je otvorena rekonstruisana zgrada Poreske uprave, za šta je izdvojeno 15 miliona dinara, od toga 10 iz republičkog budžeta i pet iz budžeta Republičke poreske uprave. U centralnoj Srbiji planirano je da se još u 14 gradova renovoraju ti objekti, u šta će biti uloženo oko 50 miliona dinara.
Dragutinovićeva je, poslije obilaska rekonstruisane zgrade, rekla da je Poreska uprava našla način na koji će da napravi ravnotežu između toga da bude servis poreskih obveznika, ali i oruđe prinude.
Ona je navela da je namjera da se poboljšaju uslovi rada, efikasnost i kontrola u radu poreske uprave kao i da se na što direktniji način komunicira sa klijentima.
“Namjera nam je da poreska uprava postane privlačna za poreske obveznike, a direktan kontakt, bez stakla u šalter sali, jeste jedan dio te reforme”, kazala je ona.
Direktor Poreske uprave Dragutin Radosavljević najavio je da će pored renovoranja filijala širom Srbije, biti dosta urađeno na uspostavljanju elektronske komunikacije sa poreskim obveznicima, a cilj je da se preko računara iz poslovnih prostora šalju poreske prijave, što će uticati na smanjenje gužve i čekanje u Poreskoj upravi.
On je naveo da će ta reforma obezbjediti uštede, prije svega privredi, od oko 600 miliona evra godišnje i da će ta sredstva moći da se usmjere na druge potrebe – da zaposle nove radnike i u investicije.
Lokalne medije interesovalo je da li u budžetu ima izdvojenih sredstava za izgradnju autoputa Pojate-Kruševac, a minsitarka je odgovorila da u budžetu ima novca za infrastrukturne projekte i da ostaje da se vidi kako će se to ostvariti.
Predstavnici Ministarstva su rekli da je Kruševac ispunio svoj dio obaveza i da je prije nedjelju dana usvojen prostorni plan, što je jedan od uslova da bi mogao da se gradi autoput. Jednim dijelom je i završena eksproprijacija zemljišta i stvoreni su preduslovi da ove godine krene izgradnja autoputa.
Kruševac će, kako je i najavljeno, uskoro dobiti Odjeljenje trgovinskog suda što će olakšati život i rad građana tog kraja, koji su sada prinuđeni da zbog toga putuju 60 kilometara do drugog grada. Tanjug