LONDON, Britanski premijer Dejvid Kameron rekao je da vlada ne namjerava da ublaži program mjera štednje, insistirajući da Londonu nije potreban plan B uprkos zabrinutosti Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.
MMF je ublažio prognozu privrednog rasta za Britaniju i upozorio da London neće ostvariti planirano smanjenje deficita ove godine.
“Ovo su teška vremena za privredu i ono što izvještava MMF u skladu je sa drugim prognostičarima, koji su već rekli da će rast da razočara Evropu ove godine. To znamo“, rekao je on, piše danas britanski list “Gardijan”.
On je dodao da je MMF, takođe, rekao da Britanija ne treba da se odrekne planova smanjenja potrošnje vlade.
“Nama ne treba plan B. Mi činimo sve što možemo da plan A djeluje na svim frontovima“, rekao je on.
Cilj vlade da smanji godišnji deficit neće biti ispunjen nakon procjena MMF-a da će deficit biti smanjen za 1,25 i 1,5 odsto ove i naredne godine.
Zvaničnici upozoravaju da je neophodno da Britanija donese mjere radi jačanja rasta, ako sama privreda u tome ne uspije. Prema njihovom mišljenju, Ministarstvo finansija treba da osmisli plan B koji bi uključivao smanjenje poreza i druge mjere podrške poslovanju i potrošačima.
Neuspjeh države da smanji potrošnju stavlja Britaniju na dno razvijenih zemalja, saopštio je MMF.
MMF smatra da od razvijenih zemalja najgore stoje Britanija, SAD i Francuska, u odnosu Švedsku i Dansku, koje su prve u toj grupi.
MMF je saopštio da je teško za Britaniju da smanji godišnji deficit kada je smanjena uplata poreza kao odgovor na nizak rast, ali treba da nastavi da pokušava da uravnoteži potrošnju i prihode.
Ciklično prilagođavan godišnji deficit pokazuje koliko zemlje mogu da balansiraju svoje budžete u normalnim vremenima, ne uzimajući u obzir neuobičajene troškove i potrošnju, navodi list.
Ministar finansija Džordž Ozborn rekao je da će produžiti program smanjenja potrošnje do 2018, što je produženje od tri godine u odnosu na to koliko je on procjenjivao za koliko će država balansirati budžet kada je preuzeo dužnost 2010.
Ozborn očekuje oporavak privrede u naredne dvije godine kada dođe do veće aktivnosti potrošača i povećanja investicija.
On je podržao inicijative Banke Engleske da smanji troškove pozajmljivanja da bi ohrabrio tržište nekretnina i kompanije da upošljavaju novo osoblje i povećaju proizvodnju.
Laburisti tvrde da je izvještaj MMF-a pokazao da Ozborn treba da usvoji mjere jačanja rasta, a ne da čeka da se situacija pogorša.
Ed Bols, portparol laburista o pitanju finansija, podsjetio je da je prije 12 mjeseci MMF predviđao rast od 1,6 odsto 2012 i rekao da će plan B biti potreban ako rast bude niži od očekivanog.
„Godinu dana kasnije sa Britanijom koja je duboko u recesiji i smanjenjom prognozom rasta jasno je da je potrebna promjena kursa“, rekao je on.
On je dodao da je MMF pravilno upozorio da politika vlade može nanijeti stalnu štetu privredi i da je potreban rast da se smanji deficit.
„Kao i laburisti, oni kažu da plan B treba da uključi privremeno smanjenje poreza kao i dodatno ulaganje u infrastrukturu. Krajnje je vrijeme da Dejvid Kameron i Džordž Ozborn počnu da slušaju i preuzmu nešto i pokrenu našu privredu prije nego dođe do veće štete“, rekao je on.
Stanje javnih finansija Velike Britanije se pogoršalo dostigavši rekordni deficit za avgust.
Vlada je u avgustu pozajmila 14,41 milijardu funti (18 milijardi evra).
To je blago povećanje u odnosu na isti mjesec prošle godine, i novi rekord za mjesec avgust.
Javni dug Britanije dostigao je 1.039,5 milijardi funti ili 66,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).