BIJELJINA, Predsjednik Regionalnog sindikata Bijeljina Nebojša Andrić kaže da je u ovoj godini dnevno u prosjeku pomoć u zaštiti radničkih prava zatražilo pet do šest radnika.
Prema njegovim riječima, ovaj broj je približno isti prošlogodišnjem, osim što je bilo manje javljanja radnika po osnovu otkaza, ali je bio veći broj pritužbi i zahtjeva za pomoć gdje je bilo uzurpirano pravo radnika.
“Najviše zahtjeva za pomoć bilo je u slučajevima, rekao bih, svakodnevnih problema za radnike u većini preduzeća gdje po četiri-pet mjeseci nisu isplaćene plate, doprinosi, topli obrok, regres”, rekao je Andrić.
On je naveo da, kada je riječ o otkazima, tehnološkom višku radnika – najčešće dolazi do problema u vezi sa sporazumima koje bi poslodavac želio da preinači.
„Poslodavci najčešće žele da preinače sporazum o prekidu radnog odnosa kako bi izbjegli otpremnine i ostale obaveze prema radniku. Mi intervenišemo i u većini slučajeva i uspijevamo da to spriječimo“, kaže Andrić.
Govoreći o aktuelnom problemu u bijeljinskom preduzeću „Panafleks“, Andrić je izrazio uvjerenje da će ono ići u stečaj, dodajući da se ne vidi drugi izlaz iz situacije u kojoj se našlo 50-ak radnika zaposlenih u ovoj fabrici savitljivih cijevi.
„Sam vlasnik, članovi Upravnog odbora i predsjednica Saveza sindikata Srpske /Ranka Mišić/ na posljednjem sastanku rekli su da ne vide nikakav izlaz, da je jedini izlaz stečaj, ali sada imamo problem ko da pokrene stečaj”, napomenuo je Andić.
Vlasnik preduzeća i Upravni odbor traže da to učine radnici, a radnici opet da to uradi neko od povjerilaca.
“Očekuju radnici u `Panafleksu` da to učini poslodavac, ali to se nikad nije dogodilo, nego je to bio neko od povjerilaca“, rekao je Nebojša Andrić, predsjednik Sindikata regije Bijeljina, Ugljevik i Lopare. Srna