VAŠINGTON, Skoro 50 miliona Amerikanaca ili 16 odsto stanovništva SAD-a živi u siromaštvu, rezultat je ispitivanja standarda koji je sprovela američka demografska služba.
Prema takozvanoj “dopunskoj mjeri siromaštva”, koja treba da potpunije predstavi siromaštvo, u SAD-u ima 49,1 milion siromašnih ljudi.
To je više od zvanične stope siromaštva iz 2010. od 15,1 odsto ili rekordnih 46,2 miliona koliko je siromašnih zabilježeno u septembru prema standardnoj mjeri.
Veći broj siromašnih u novom istraživanju je ishod rasta svakodnevnih troškova, poput izdvajanja za liječenje, koji nisu uzeti u obzir u zvaničnim podacima.
Najveći razlika između dopunske i standardne mjere siromaštva je među žiteljima SAD starijim od 65 godina – 15,9 odsto naspram 9 odsto.
Među Hispano-Amerikancima stopa siromaštva je 28,2 odsto čime je prvi put veća nego stopa siromaštva među Afro-Amerikancima od 25,4 odsto. Prema standarnoj mjeri sirmaštva, među crncima ima najviše siromašnih – 27,5 odsto, dok među Hispano-Amerikancima ima 26,7 odsto siromašnih
U SAD-u ne postoji apsolutna vrijednost koja određuje prag siromaštva, već se on povezuje sa ukupnim prihodom. Za četvoročlanu američku porodicu u 2011. godini granica siromaštva iznosi ukupni godišnji prihod od 22.350 dolara.
Međunarodni prag siromaštva, koji je odredila Svjetska banka, iznosi 1,25 dolara po osobi dnevno, što godišnje za četvoročlanu porodicu iznosi 1.825 dolara. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bre mnogo.