SARAJEVO, U BiH je za devet mjeseci ove godine uloženo 550 miliona evra stranih investicija, a do kraja godine očekuje se da bude uloženo još 150 miliona evra, rekao je direktor Agencije za promociju stranih investicija BiH (Fipa) Haris Bašić.
“Najveći ulagač u BiH u ovoj godini je Austrija sa 171,3 miliona evra, a slijede Slovenija sa 126,6 miliona, Hrvatska sa 65,2 miliona, Srbija sa 46,1 milion i Švajcarska sa 24,1 milion evra”, rekao je Bašić za regionalne poslovne internet novine “Biznis” .
Slijede SAD sa 17,6 miliona, Njemačka sa 13,1 milion i Poljska sa devet miliona evra investicija.
“Najveći rast stranih investicija ostvaren je u sektoru proizvodnje, što je prilično iznenađujuće, s obzirom na to da je u većini tranzicionih zemalja zabilježen rast stranih ulaganja u osiguravajućem i bankarskom sektoru”, kaže Bašić.
On ocijenjuje da su austrijske investicije najpovoljnije po strukturi, jer su uglavnom usmjerene na podizanje proizvodnih kapaciteta i uvođenje novih tehnologija, navodeći modernizaciju i proširenje proizvodnje cementa u Lukavcu ili proizvodnje građevinskog materijala u Blažuju, kod Sarajeva.
Prema podacima Fipe, najveći pojedinačni ulagač je austrijska kompanija “ALAS internešenel” AG Ohisdorf, koja je uložila 90 miliona evra u modernizaciju Tvornice cementa Lukavac.
Slijedi “MPC holding” iz Srbije, koji je za preuzimanje sarajevskog hotela “Holidej in” platio 32 miliona evra.
Među značajnim investitorima još su slovenački “Merkur”, koji je uložio 25 miliona evra u izgradnju tržnog centra u Sarajevu i hrvatski koncern “Agram” sa investicijom od 15,3 miliona evra u novu poslovnu zgradu u Sarajevu.
Slovenački “Cimos” je otvaranjem livnice u Zenici u BiH uložio 11,2 miliona evra, dok se u veće hrvatske investicije ubraja ulazak koprivničkog “Belupa” u sarajevsku “Farmavitu” sa 10 miliona evra.
Bašić tvrdi da je poslovna klima u BiH znatno povoljnija nego prethodnih godina, što potvrđuju i izvještaji Svetske banke.
“Na državnom nivou znatno su olakšani registracijski procesi, dobijanje određenih dozvola, dok problemi još postoje na lokalnom nivou u izdavanju nekih licenci, saglasnosti i slično. Nadam se da će i Federacija BiH što prije završiti realizaciju `giljotine propisa`, kao što je to učinila Republika Srpska”, ističe Bašić.
On je naglasio da se globalna finansijska kriza negativno odrazila i na ulaganja u BiH, pa je došlo do privremenog zastoja, koji će, prema Bašićevim riječima, vrlo brzo biti prevaziđen.
“U FBiH je zabeležen impresivan broj reinvestiranja, što znači da strani ulagači ne povlače uloženi novac. Vrlo je značajan podatak da su domaća ulaganja veća od stranih i da je BDP porastao za šest odsto”, kaže Bašić.
Bašić kaže da bi, u slučaju da do kraja godine bude privatizovano neko od strateških preduzeća, prije svega federalni telekomi, strana ulaganja u ovoj godini dostigla, pa i prestigla prošlogodišnji rekordni iznos od 1,63 milijarde evra.
Prošle godine u BiH bilo je 1,63 milijarde evra stranih investicija, što je rekordan iznos i za oko 35 odsto veći od svih ulaganja u proteklih 13 godina.
Najveći investitor lane bila je Srbija sa 707 miliona evra uloženih u privatizaciju “Telekoma Srpske”, što je najveće strano ulaganje registrovano u BiH od 1994. Biznis – regionalne poslovne novine