SARAJEVO/BANJALUKA, Balkanske zemlje koriste najsporiji internet u Evropi, a ubjedljivo najlošija situacija je u BiH, gdje se “surfa” brzinom od 1,97 megabita u sekundi (mbps), što je pet puta sporije od najbrže evropske zemlje!
Ovo je pokazalo istraživanje portala Mashable, prema kojem, poređenja radi, stanovnici BiH koriste internet koji je oko sedam puta sporiji od interneta u Južnoj Koreji, zemlje sa najbržim internetom u svijetu, ali i pet puta sporiji od interneta koji koriste Česi i Letonci, koji imaju najbrži internet u Evropi.
Kada je u pitanju Balkan, istraživanje je pokazalo da je brzina interneta u Makedoniji 3,3 mbps, Hrvatskoj 3,24, Albaniji 2,8, Srbiji 2,39, ali sa druge strane u Bosni i Hercegovini je ubjedljivo najsporiji i iznosi 1,97 mbps.
Ova studija je pokazala i da ostale evropske zemlje koriste znatno brži internet od zemalja Balkana pa se tako u Češkoj koristi internet brzine 9,6 mbps, Austriji 7,5, Rumuniji 7,5, Njemačkoj 6,9, Mađarskoj 6,6, Slovačkoj 6,2 i Sloveniji 5,8 mbps.
“Prosječna brzina širokopojasnih veza u svijetu u prvom tromjesečju ove godine porasla za četiri odsto i trenutno iznosi 3,1 mbps. Prema tome, skoro u svim zemaljama Balkana se koristi internet čija je brzina ispod svakog svjetskog prosjeka”, navedeno je u ovom istraživanju.
Među zemljama sa najbržim internetom u svijetu ne nalazi se nijedna zemlja iz regije Balkana, Latinske Amerike i Afrike.
Kada su u pitanju zemlje sa najbržim internetom na svijetu odmah nakon Južne Koreje, nalazi se Hongkong i Švajcarska.
Brzina interneta u Južnoj Koreji je 14,2, a slijedi Japan sa 11,7, Hongkong 10,9 , Švajcarska 10,1 i Holandija sa 9,9 mbps.
Iz “HT Eroneta” je saopšteno da ova firma prati svjetske telekomunikacijske trendove i ulaže značajna sredstva u infrastrukturu i opremu.
“Nažalost, Zakon o javnim nabavkama, koji ne omogućava fer utrku s konkurencijom, bitno usporava realizaciju mnogih projekata, jer privatne kompanije ne podliježu tom zakonu i investiraju bez većih poteškoća”, pojašnjavaju u “HT Eronetu”.
Iz ove firme pojašnjavaju da i usprkos tome svim korisnicima nude kvalitetnu uslugu pa i kada je ADSL u pitanju.
“U ponudi imamo nekoliko paketa s različitim brzinama prijenosa podataka i oni zadovoljavaju potrebe naših korisnika.
Primjedbe korisnika na brzinu su rijetke. Naša internet veza posebno je prepoznata kao kvalitetna i postojana, a i ubuduće ćemo stalnim ulaganjima korisnicima nuditi još kvalitetniju uslugu”, istakli su u “HT Eronetu”.
Iz PR službe “M:tela” je saopšteno da analizirajući šta je ono što korisnici žele, internet paketi ove kompanije u okviru ADSL i “Open” ponude kreirani su tako da su, po optimalnim cijenama, količine podataka korištenih na internetu i vrijeme provedeno na internetu neograničeni.
“Brzine pristupa korisnici sami biraju u okviru palete paketa dostižući brzinu do 10 megabita u sekundi. Poslovnim korisnicima omogućene su mnogostruko veće brzine u okviru biznis rješenja za prenos podataka.
Sve to je rezultiralo činjenicom da nije zabilježen značajan broj žalbi na ovu temu. Kontinuirana ulaganja u infrastrukturu dovode do toga da se brzina pristupa internetu povećava iz godine u godinu, što naši korisnici, čiji broj se takođe povećava, svakako prepoznaju”, navode u PR službi ove kompanije. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U svemu mi ”surfamo” poslednji u Evropi. Kakav crni samo internet i njegova brzina. Mi hljeba nemamo da jedemo, jer imamo mnogo toga najniže, penzije, socijalna davanja, plate u privredi. Političari ”surfaju” najveće plate u Evropi, u odnosu na prosjek primanja po državama, u svemu smo zadnji, samo ne po političkoj liniji, kada je to to je postala osnova života i opstanka života. Dakle ako nemate koga da vas ”surfa” onda ste osuđeni na smrt, jer niko ne gleda onog ko je ga birao, jer gledaju samo sebe, da zaposle supruge, švalerke, djecu, unuke, praunuke, tetke, babe itd. ”partijsko surfanje” je osnova svega gospodara života i smrti. Gospodo iz mobilne telefonije, pogledajte naprimer MTS Srbije koji je vlasnik m.tel-a za 70 din=1,20 KM kupite minuta da za sedam dana nema teorije da potrošite, telefon je postao normalna stvar, tako je i u Hrvatskoj i drugim državama u okruženju, gdje je telefon postao normalna stvar, a internet davno…kod nas je sve nenormalno, jer stalno ”nas surfovanjem pljačkaju”, kao što pljačkaju narod i raznim Agencijama i mnogim drugim sporednim organima, samo da bi uhljebili sebe i svoje tajkune, tako i Agencija za poštanski saobraćaj, gdje je neki dan objelodanjeno koliko je potrošeno na plate samo zaposlenih, a šta je učinjeno za unaprešenje niko ne zna. Bitno je da se voze Golf 6 i nikom se e polažu računi, a ostali neka pocrkaju.
Док је слаба конкуренција и међусобних договора истих нема смањења цијена.Оператери веома добро знају цијену услуга конкуренције али се свима исплати да скупље наплаћују своје услуге што дуже,до доласка већег играча или приватизације неког од постојећих оператера.Како ствари стоје боље се иселити из БиХ него чекати значајно смањење цијена