BANJA LUKA, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je danas u Banjoj Luci da ne očekuje bankarsku krizu i dovođenje u pitanje domaće valute, ali da treba razgovarati o tim mogućnostima i mjerama kako prevazići eventualne krize i prisutnu troškovnu inflaciju.
Ističući da nije pitanje da li će biti krize, već kada će je biti, Kozarić je naveo da je finansijska kriza prisutna i u većim zemljama nego što je BiH, ali da će, kada je u pitanju monetarna politika, valutni odbor biti istrajan na mjerama stabilnosti kako ne bi došlo do monetarne inflacije.
Nakon otvaranja trećih “Dana bh. finansija” pod nazivom “Finansijska stabilnost – stvarnost ili iluzija”, Kozarić je kazao da je to provokativno pitanje, ali i dobar povod da najznačajniji akteri i donosioci odluka u BiH kažu koji su to potencijalni rizici i kako da se kao jedna mala ekonomija nosimo s tim problemom.
“Sigurno je da i mi nismo otporni na eksterne šokove, a poznato je da imamo sada jedan inflatorni pritisak, koji imaju i druge zemlje, ali i druge uticaje jer mala i otvorena ekonomija nema dovoljno uticaja da se brani”, rekao je Kozarić i naglasio da će i ovaj skup najznačajnih predstavnika finansijskih organizacija u BiH biti prilika da i oni daju svoje mišljenje o tome kako prevladati krizu.
Guverner Centralne banke BiH, koji je i predsjedavajući Organizacionog odbora ove manifestacije, je kazao da bankarski sektor kao lider finansijskog sektora u BiH jeste najrazvijeniji, ali da naše banke nisu velike, već regionalne i treba vidjeti kako one mogu da prevaziđu krize.
“Znamo da su plasmani 11 milijardi, da su naši građani dužni šest milijardi, po stanovniku gotovo 2.000 maraka i treba da vidimo do kojeg nivoa možemo ići dalje i na koji način se braniti od eventualne krize”, naglasio je Kozarić.
On je odbacio navode da se na vještački način održava stabilnost, jer bh.devizne rezerve, naveo je, iznose 6,7 milijardi i postoji oko 400 miliona slobodne devizne rezerve što je još jedno osiguranje za domaću valutu.
U okviru “Dana bh.finansija” predstavnici USAID-a predstavili su novi projekt “Partnerstvo za unapređenje ekonomskih reformi” (PARE) koji raspolaže fondom od osam miliona dolara namijenjenih za pomoć ekonomiji BiH.
Programom je predvi]eno održavanje tri sesije na kojima su govorili najznačajniji predstavnici finansijskog sektora u BiH.
Na prvoj sesiji, čiji je moderator bio predsjedavajući Upravnog odbora UIO Piter Nikol raspravljalo se o temi “Fiskalna arhitektura – prednosti i rezultati”, a prezentacije o temi fiskalnog sistema BiH imali su ministri finansija BiH, F BiH i RS Dragan Vrankić, Vjekoslav Bevanda i Aleksandar Džombić.
U okviru druge sesije centralna tema je bila razvoj tržišta kapitala na kojoj su govorili direktori bh. berzi i komisija za hartije od vrijednosti, dok će na trećoj sesiji govoriti istaknuti ekonomski stručnjaci o perspektivama i opasnostima za finansijski sektor u BiH.
Na “Danima bh. finansija” učestvuju i predstavnici komercijalnih banaka, vlada na svim nivoima, predstavnici mikrokreditnih organizacija, lizing kompanija i osiguravajućih kuća.
Na kraju manifestacije trebali bi da budu doneseni i zaključci koji bi poslužili kao smjernice institucijama vlasti u BiH.