SARAJEVO, BANJALUKA – U BiH ima oko 160.000 nezaposlenih, starijih radno sposobnih kvalifikovanih radnika, i oni su najbrojnija populacija među nezaposlenima, za koje bi trebalo da bude organizovana dodatna edukacija.
Ovo je izjavila Nataša Prodanović, direktorica Udruženja za istraživanje i organizacioni razvoj (RODA).
U BiH je krajem 2007. godine registrovano oko 510.000 nezaposlenih osoba, od kojih je više od 35 odsto ili oko 160.000 starijih radno sposobnih osoba.
”U FBiH registrovano je 365.570 nezaposlenih, a KV radnika je 25 odsto ili oko 91.000. Prodavači, bravari, automehaničari, konobari i vozači teretnih vozila najbrojnija su KV zanimanja na evidenciji nezaposlenih osoba”, kazala je Prodanovićeva.
U Ministarstvu nauke i obrazovanja FBiH svjesni su ovog problema i vjeruju da bi bio riješen usvajanjem državnog zakona koji bi regulisao obrazovanje odraslih i nastavak aktivnosti na reformi srednjeg stručnog obrazovanja i obuke.
“Ovo ministarstvo ima samo koordinirajuću ulogu i može inicirati pokretanje projekata doedukacije u kantonima”, kažu u Ministarstvu obrazovanja i nauke FBiH i upozoravaju da starije osobe teže nalaze zaposlenje zbog razvoja novih tehnologija.
U Ministarstva prosvjete i kulture RS kažu da pripremaju zakon o obrazovanju odraslih i predviđaju da će se on uskoro naći na dnevnom redu Vlade. Zakonom će biti definisano ko može obrazovati odrasle, kao i gdje će se vršiti obrazovanje odraslih.
Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje RS krajem 2007. godine, nalazilo se oko 60.000 nezaposlenih osoba, starosti iznad 40 godina.
Snežana Borovčanin, službenik u Zavodu, kazala je da je projektom podrške zapošljavanju (SESP), koji sprovode u saradnji sa Fondom za razvoj i zapošljavanje, predviđeno da se nađe posao za 4.242 lica starijih od 45 godina.
Ona je navela da je projekat započeo u decembru 2004. godine i da je predviđeno da traje četiri godine.
”Projekat ima tri komponente, prva je obuka za rad i zapošljavanje navedene ciljne grupe, druga je otpočinjanje vlastitog biznisa odnosno samozapošljavnje i treće je zapošljavenje u privredi”, kazala je Borovčaninova.
Esma Hadžagić, pomoćnik ministra za obrazovanje u Ministarstvu civilnih poslova BiH, smatra da je obrazovanje odraslih problem sistema i nijedan zakon tu ne može ništa riješiti.
“Posredstvom Evropske komisije inicirali smo izradu fizibiliti studije o obrazovanju odraslih čiji je cilj analiza mogućnosti alternative da sistem obrazovanja odraslih bude uveden u BiH”, kazala je Hadžagićeva, naglašavajući kako će studija, koja bi trebalo da bude urađena krajem ove ili početkom naredne godine, dati prijedloge za rješavanje ovog problema.