SARAJEVO, U BiH nema napretka u borbi protiv korupcije, zaključak je monitoringa implementacije mjera za suzbijanje korupcije koji je proveo Transparensi internešnel (TI) BiH.
Izvršni direktor TI BiH Srđan Blagovčanin upozorava da je BiH jedina zemlja u regionu koja još nema zakon o antikorupcionom tijelu i strateški okvir za suzbijanje korupcije.
“Istovremeno BiH je zemlja u kojoj je percipirani stepen korupcije najviši u regionu”, istakao je Blagovčanin u izjavi medijima.
Prema njegovim riječima, jedan od važnijih problema kada je riječ o procesuiranju korupcije jeste postojanje političkih pritisaka koji se manifestuju prema institucijama koje procesuiraju te slučajeve.
U tom kontekstu, Blagovčanin je istakao da se TI zalaže za ostanak stranih tužilaca i sudija ne samo u odjeljenjima za ratne zločine već i u odjeljenjima za organizovani kriminal i korupciju.
“Kad je u pitanju procesuiranje korupcije problem predstavlja i kaznena politika sudova u BiH, koji su u skoro 70 odsto presuda izrekli uslovne presude”, rekao je izvršni direktor TI BiH, ocijenivši da samo oštre sankcije mogu uticati na smanjivanje korupcije.
Blagovčanin je izrazio nadu da vrijeme do novog izvještaja Evropske komisije može biti iskorišteno za usvajanje antikorupcionog zakona i strategije kako bi BiH uhvatila priključak za drugim zemljama regiona.
TI danas je u Sarajevu predstavio rezultate istraživanja provedenih u okviru projekta “Promovisanje antikorupcionih reformi” i rezultate drugog kvartalnog istraživanja percepcije građana o korupciji.
Rezultati istraživanja percepcije građana o korupciji pokazalo je da građani i dalje smatraju da je korupcija najprisutnija u procesu privatizacije i u političkim strankama.
Ispitanici i dalje najčešće navode da su im ljekari ili medicinsko osoblje tražili mito za rješavanje nekog problema, dok su na drugom mjestu ponovo policajci.
Prema podatku do kojeg je došao TI u svom istraživanju, ljekaru ili drugom medicinskom osoblju ispitanici su u prosjeku dali 247 KM, a 27 KM policajcu.
Najviši prosječan iznos mita odnosi se na slučajeve plaćanja univerzitetskih profesora – 437 KM, rezultat je istraživanja TI provedenog na reprezentativnom uzorku građana na prostoru cijele BiH.
Predstavljanju navedenih izvještaja prisustvovao je i ambasador Norveške u BiH Jan Bratu te predstavnici zakonodavnih i pravosudnih institucija BiH, međunarodnih organizacija i nevladinog sektora.