SARAJEVO, Ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH na kraju septembra iznosili su 8,09 milijardi KM, što je najveći zabilježeni iznos do sada, podaci su Centralne banke BiH.
Centralna banka je saopštila da su, uprkos jako nepovoljnim ekonomskim uslovima, u poređenju sa stanjem na kraju decembra 2012. godine, depoziti porasli za 439 miliona KM ili 5,7 odsto, a u odnosu na kraju septembra prošle godine za 698 miliona KM ili 9,4 odsto.
U ukupnim depozitima svih domaćih institucionalnih sektora kod komercijalnih banaka u BiH, depoziti stanovništva učestvuju sa 58,1 odsto.
Najveće učešće u kontinuiranom rastu depozita stanovništva, posmatrano po ročnoj strukturi, imaju dugoročni depoziti stanovništva.
U poređenju sa stanjem na kraju decembra 2012. godine dugoročni depoziti stanovništva zabilježili su rast od 172 miliona KM ili 4,3 odsto, a u odnosu na kraj septembra 2012. godine 337 miliona KM ili 8,8 odsto.
U saopštenju se navodi da je ovo pokazatelj povjerenja u bankarski sektor i njegovu stabilnost, te rezultat postojanja sistema osiguranih depozita, čiji je osnovni cilj da poveća stabilnost bankarskog sektora i zaštiti štediše.
Od ukupnih depozita stanovništva, oročeni i štedni depoziti iznose 4,92 milijarde KM ili 60,8 odsto, a depoziti po viđenju 3,17 milijardi KM ili 39,2 odsto.
Depoziti stanovništva u KM iznose 3,07 milijardi KM ili 38 odsto, depoziti u evrima 4,52 milijarde KM ili 55,8 odsto, a depoziti u ostalim stranim valutama oko 506 miliona KM ili 6,2 odsto.
Povodom 31. oktobra – Svjetskog dana štednje, guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić istakao je da je svjestan da, zbog sadašnje ekonomske situacije, veliki broj građana BiH ovaj dan dočekuje bez mogućnosti da odvoji dio prihoda da bi štednjom obezbijedili stabilnost i sigurnost u budućnosti.
“Ipak, uvjeren sam da ćemo u narednom periodu ostvariti ekonomski rast koji će građanima pružiti mogućnost da akumulišu štednju. Štednja je jedan od generatora kreditiranja, te omogućava nove investicije, razvoj zemlje i otvaranje novih radnih mjesta”, naglasio je Kozarić.
Svjetski dan štednje obilježava se kao znak sjećanja na Prvi međunarodni kongres predstavnika štednih institucija iz oko 25 zemalja održan 31. oktobra 1924. godine u Milanu.
Učesnici tog kongresa usaglasili su se da je štednja neophodna za razvoj čovječanstva, pa je ustanovljen Svjetski dan štednje kao oživljavanje borbe protiv rasipništva. Srna