BEČIĆI, Viceguverner Centralne banke BiH Radomir Božić rekao je da određeni rizici za bankarski sektor BiH i dalje postoje, te da se oni manifestuju kroz veliki procenat loših kredita, koji je u posljednje vrijeme stabilizovan i iznosi 14 odsto.
“Procenat loših kredita je visok i čini bankarski sektor BiH pretjerano opreznim, u smislu daljeg keditnog rasta”, istakao je Božić na panelu guvernera, koji se održava u Bečićima, u okviru Samita ministara finansija i guvernera pod nazivom “Finansijska budućnost regiona”.
“U BiH su u toku aktivnosti u vezi sa određenim izmjenama zakona o bankama i zakona o agencijama, kojima se žele unaprijediti određeni mehanizmi u rješavanju ovih problematičnih kredita, ali i određenih pozitivnih efekata na dalju stabilizaciju stanja u bankarskom sektoru”, naglasio je Božić.
On je podsjetio da Centralna banka funkcioniše po principu ortodoksnog valutnog odbora, tako da u njenoj nadležnosti nisu krediti, a nije ni supervizija banaka, koja je na nivou entiteta, dodavši da je u skladu sa svojim nadležnostima Banka pokušala da olakša poziciju bankarskom finansijskom sektoru.
“U nekoliko navrata snižavana je stopa obaveznih rezervi, ali, nažalost, ta dodatna likvidnost, kojom smo željeli da stabilizujemo bankarski sektor, nije završila kao kreditna aktivnost tamo gdje smo mi to željeli”, naglasio je Božić.
Prema njegovim riječima, bez obzira što supervizija nije u nadležnosti Banke, ona je aktivni učesnik u procesu koordinacije supervizije banaka, zajedno sa agencijama za bankarsto u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
Božić je ponovio da je bankarski sektor u BiH visoko likvidan, dobro kapitalizovan, te dodao da se u posljednje vrijeme i profitabilno popravlja.
Guverner Centralne bake Crne Gore Milojica Dakić rekao je da su nekvalitetni krediti u jednom periodu dosezali i jednu četvrtinu ukupnih kredita banaka, ali da su očekivanja da će povećan broj banaka u Crnoj Gori dovesti do povećanja konkurencije, što bi trebalo da poveća njihov nivo usluga, odnosno da kreditiranje bude po povoljnijim uslovima.
“Problemi u bankarskom sektoru u zemljama regiona su identični i uvjeren sam da ćemo razmjenom iskustva umnogome doprinijeti stabilnosti finansijskih sistema u našim zemljama i time stvoriti uslove za unapređenje zajedničke saradnje među institucijama zemalja regiona”, kaže Dakić. Srna