BANJALUKA, U BiH osam kompanija ima dozvolu za trgovinu električnom energijom. Ovlašteni trgovci električne energije u RS, pored Elektroprivrede RS, su “EFT” Trebinje i “Fabrika Glinice” Birač, dok firma Rudnap Banjaluka dozvolu očekuje narednih dana, potvrđeno je za Capital.ba u Regulatornoj komisiji za energetiku RS.
Regulator u Federaciji BiH je izdao pet dozvola. Po jednu imaju državne elektroprivrede u Sarajevu i Mostaru, zatim “Espada” Čapljina, “In trade – Energija” Sarajevo i “Korlea” Jajce. Dozvole dobijene u matičnom entitetu važe na teritoriji cijele BiH.
U skladu sa direktivama Evropske unije, svi potrošači električne energije u BiH, osim domaćinstava moći će od 01. januar izabrati dobavljača struju.
Trenutno status kvalifikovanog kupca u RS ima samo jedno preduzeće, banjalučki Celeks.
Međutim, ni oni nisu iskoristili svoje pravo da izaberu drugog dobavljača, rekla je za capital.ba Slobodanka Milašinović iz Regulatorne komisije za energetiku RS.
Firmama u RS još uvijek odgovara da struju kupuju od Elekroprivrede Srpske jer je cijena najpovoljnija. Iz istog razloga preduzeća iz sastava Elektroprivrede nestrahuju od moguće konkurencije koju donosi liberalizacija. Željko Kovačević direktore Elektrokrajine Banjaluka kaže da treba liberalizovati tržište električne energije. Za njih konkurencija znači podsticaj da još više unaprijede svoje poslovanje i saradnju sa potrošačima.
Da bi olakšala firmama izbor dobavljača, Regulatorna komisija RS omogućila im je da se do 2012. godine mogu predomisliti i vratiti status tarifnog kupca. Liberalizaciju podržava I Vlada Srpske.
“Poznato je da je električna energija u RS najniža u regionu. Velike kompanije a to su Birač, Rudnik Ljubija I ostali mogu birati dobavljača, ali sigurno da za to neće imati interesa jer je naša cijena najpovoljnija. U svakom slučaju mi ćemo sa Regulatorom učiniti sve da im ta mogućnost bude na raspolaganju”, rekao je ministar privrede, energetike i razvoja RS Rajko Ubiparip.
Ukidanje monopola, obaveza je svih država regiona, po potpisanom Ugovoru o uspostavljanju energetske zajednice Jugoistočne evrope. Članice Evropske unije su već potpuno liberalizovali svoje tržište. Analitičari, smatraju da je ovo ipak samo teoretska mogućnosti, koja u praksi ne znači mnogo. Andrej Vizjak, regionalni direktor “A.T. Kearney”, jedne od vodecih konsultantskih kuca u svijetu ističe da je i njemačko tržište liberalizovano, ali ipak dvije najveće kompanije imaju regionalni monopol. capital.ba