BEČ/SARAJEVO – U austrijskoj prijestonici, do kraja ove godine izgradiće se najveća i najjača toplotna pumpa u centralnoj Evropi, koja će zagrijavati 25.000 bečkih domaćinstava.
To će smanjiti emisiju ugljen-dioksida za 40.000 tona godišnje.
“Nova velika toplinska pumpa Simmering je vodeći projekat u oblasti najmodernije i ekološki prihvatljive toplotne energije u Evropi. Ovaj visoko efikasni uređaj će omogućiti 25.000 bečkih domaćinstava ekološko centralno grijanje, čime se smanjuje emisija ugljen-dioksida u gradu za 40.000 tona godišnje”, rekla je Ulli Sima, ministar životne sredine Beča.
Toplotna pumpa radi po istom principu kao i frižider, samo u suprotnom smjeru. Izvor toplote za veliku toplotnu pumpu u Simmeringu u Beču je zagrijana voda za hlađenje iz elektrana. Pritiskanjem pare povećava se pritisak, a time i temperatura, a dobijena toplota se koristi za grijanje domaćinstava.
Da bi se uklonila toplota, para ponovo teče, pritisak se smanjuje i proces se ponavlja. Napredna tehnologija u uređaju omogućava da se toplota izvuče iz izuzetno hladne vode. Prema tome, toplotna pumpa snage 27 megavata može da zagrije vodu od šest stepeni na čak 95 stepeni Celzijusa.
Izgradnja velike toplotne pumpe započela je u Simmeringu u novembru 2017. godine i očekuje se da će trajati godinu dana. Bečka energetska kompanija Wien Energie će u narednim godinama potrošiti 460 miliona evra u tehnologije obnovljive energije.
“Decentralizovane toplotne pumpe koje snabdijevaju pojedinačne zgrade su već prilično rasprostranjene, dok je razvoj velikih toplotnih pumpi još uvijek u povoju. Danas nam ova buduća tehnologija omogućava da planiramo i koristimo otpadnu toplotu iz naših postrojenja – rekao je tehnički menadžer Wien Energie Karl Gruber na početku izgradnje”, saopštio je Eurocomm-PR. Fena