BIJELJINA, U Beču je održana dvodnevna Međunarodna konferencija pod nazivom “Pogled preko granica, penzijski sistemi regije Balkan”, koju je organizovao Penzijski fond Austrije /PVA/.
Konferenciju su otvorili savezni ministar Austrije za rad, socijalnu zaštitu i zaštitu potrošača Rudolf Hundstorfer i Manfred Felix, predsjednik PVA, organizator i domaćin konferencije koja je održana 27. i 28. novembra.
Osim domaćina iz Austrije i direktora penzijskih fondova iz zemalja bivše Jugoslavije, na konferenciji su učestvovali predstavnici penzijskih fondova Bugarske, Njemačke, Slovačke, Češke, Poljske, Mađarske, Belgije, Italije, Rumunije, Albanije, Holandije, Švajcarske i Luksemburga, te Savjeta za regionalnu saradnju jugoistočne Evrope /RCC/, saopšteno je iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske.
Direktor Fonda PIO Srpske Mladen Milić je tokom polučasovne prezentacije penzijskog sistema Srpske upoznao učesnike konferencije o istorijatu, zakonskoj regulativi, rezultatima reforme, statističkim pokazateljima i trendovima i izazovima penzijskog sistema i Fonda.
Osim penzijskog sistema Republike Srpske, po pozivu su predstavljeni i ostali penzijski sistemi zemalja iz bivše Jugoslavije i Bugarske.
Zajedničko za sve ove sisteme je da počivaju na principima međugeneracijske solidarnosti, sa obaveznim jednim ili dva stuba osiguranja i trećim kao dobrovoljnim. U svim ovim penzijskim sistemima provedena je reforma uz nadzor i konsultacije Svjetske banke.
Pred navedenim penzijskim sistemima nalazi se i najveći izazov kako poboljšati glavni parametar samoodrživosti sistema i odnosa broja osiguranika i broja korisnika prava, koji je kod svih sistema, izuzev Makedonije, ispod 1,5:1, pri čemu u Hrvatskoj iznosi 1,18:1, a u Republici Srpskoj i Federaciji BiH svega 1,14:1.
“Ovaj problem može se riješiti jedino značajnijim otvaranjem novih radnih mjesta uz pomoć, prije svega stranih investicija razvijenih zemalja, zatim proširenjem kruga obuhvata obaveznih osiguranika”, zaključak je konferecije penzijskih fondova.
U svim zemljama učesnicama konferencije, osim u Albaniji, konstatovan je i sve izraženiji problem rasta prosječne starosti stanovništva i sve brojnije populacije penzionera, čije stalno povećanje ozbiljno dovodi u pitanje samoodrživost penzijskih sistema.
Na konferenciji je razgovarano i o nužnosti veće kontrole, međusobne razmjene podataka s ciljem smanjenja svih pojavnih oblika prevare, izjednačavanju uslova u pogledu ostvarivanja prava na penziju, liberalizaciji, ali i ograničenjima u pojednim zemljama EU, kretanja radnosposobnog stanovništva te rješavanju pitanja deficitarnih kadrova.
Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Goran Svilanović govorio je o integraciji i saradnji između zemalja zapadnog Balkana i EU.
U okviru konferencije održana je i panel diskusija pod nazivom “Migracija i njeni efekti na penzijske sisteme”, u kojoj su učestvovali predsjednik Saveza penzijskog osiguranja Njemačke Sabine Koler, generalni direktor Nacionalnog penzijskog osiguranja Mađarske Jozef Mesaroš i generalni direktor PVA Vinfred Pingera. Srna