BANJALUKA, Na Birou rada sam već 12 godina. Po zanimanju sam elektromehaničar, ali posao u struci je teško naći, pa radim šta stignem, uglavnom “na crno”, priča Miodrag Blagić.
On je samo jedan od 4.929 tehničara sa srednjom stručnom spremom koji su se u septembru našli na spiskovima Biroa za zapošljavanje Banja Luka.
– Živim sa suprugom i troje djece. Izbjegao sam iz Travnika, a stanujemo privatno u Priječanima. Supruga je, takođe nezaposlena, a po zanimanju je ekonomski tehničar. Ni za nju posla u struci kao da nigdje nema – rekao je Blagić.
S vremena na vrijeme, kaže, supruga uspije da zaradi nešto, uglavnom radeći sezonske poslove.
– Učestvovao sam u ratu i bio ranjen više puta. Djeca nam još uvijek idu u školu. Teško živimo i jedva sastavljamo kraj s krajem. Kada nastupi zima biće još gore, troškovi rastu, a tada je još teže naći posao – priča Blagić.
Na listi čekanja za posao nalazi se 3.174 nekvalifikovanih i 5.649 kvalifikovanih radnika. Na posao čeka i sedam magistara i specijalista.
Mladih od 18 do 35 godina koji čekaji posao ima 6.300. Ništa više sreće u traženju posla nemaju ni nešto stariji Banjolučani, pa se na spiskovima Zavoda za zapošljavanje prošlog mjeseca našlo 11.636 građana od 35 do 65 godina starosti.
Među 984 nezaposlenih lica sa visokom stručnom spremom nalazi se i Davor Crnogaća.
– Ekonomski fakultet završio sam prije mjesec dana i od tada sam na Birou. Nadam se da ću uskoro naći posao, jer smatram da je moje zanimanje među traženijim – istakao je Crnogaća.
On smatra da država treba da posveti više pažnje zapošljavanju mladih, posebno fakultetski obrazovanih.
– Vlasti su napravile dobar potez kada su raspisali konkurs za prijem pripravnika. To je dobra šansa za mlade. Međutim, znam da ima dosta mladih sa diplomom fakulteta, koji već godinama traže posao. Najteže ga nađu oni sa diplomom fakulteta društvenog usmjerenja, jer ti poslovi nisu dovoljno traženi. Bilo bi dobro da se oni prekvalifikuju kako bi lakše došli do posla – rekao je Crnogaća.
U septembru se na banjolučki Biro rada prijavilo 716 osoba, dok je 530 zaposleno.
Zdravstveno osiguranje
Posao u Banjoj Luci čeka i 421 ratni vojni invalid i 2.043 članova porodica palih boraca. Na listama Biroa našla su se 11.002 korisnika zdravstvenog osiguranja. Na Zavodu ima i 11.883 lica sa stalnim prebivalištem, dok prognanih i raseljenih ima 2.945. Glas Srpske