BEČ, Austriji bi, u narednih dvadesetak godina, moglo da nedostaje i do 38.000 ljekara, upozorava studija tamošnje Ljekarske komore.
Ovo bi mogla da bude idealna prilika za ljude iz inostranstva koji će tražiti posao u toj struci, a s obzirom da se Austrija često naziva “Malom Srbijiom”, možda to bude i idealna prilika i za dijasporu Srbije.
Trenutno u Austriji na 1.000 stanovnika ima 4,7 doktora, ali bi se to moglo promjeniti, jer će do 2030. godine nedostajati 2.800 do 7.400 ljekara, a ukoliko se ukine kvota za austrijske državljane na medicinskim studijama, taj manjak mogao bi dostići i 10.000.
EU namjerava da ukine aktuelnu kvotu koja postoji na studijama medicine u Austriji. Trenutno je 75 odsto mjesta na medicinskim fakultetima u Austriji rezervisano za austrijske državljane.
Ova kvota prestaje da važi u novembru, a ministar nauke Karlhajnc Tehterle želi njeno produženje.
“Ukoliko bi kvota pala imali bi ogroman broj studenata iz Njemačke”, upozorio je on.
Već sada postoji nedostatak kod pojedinih specijalista, ukazao je ministar zdravlja austrije Alojz Šteger. On je rekao da nedostaju, na primjer, pedijatri, psihijatri za mlade, urolozi, ginekolozi.
“Kada je riječ o dječijim psihijatrima već smo stvorili više mjesta za obuku”, rekao je Šteger, dodajući da pošto stanovništvo sve više stari nedostaju i ljekari za starija lica.
Dalji problem predstavlja, kako je dodao, što će od 2020. godine uslijediti talas penzionisanja kod ljekara.
“Izborni ljekari su u prosjeku stari 56 godina”, ukazao je predsjednik Ljekarske komore Austrije Artur Vehselberger.
Takođe problem predstavlja i iseljavanje ljekara, jer, na primjer, ljekare iz pokrajine Forarlberg vrbuju Švajcarska i Njemačka.
Trenutno u Austriji radi oko 41.000 ljekara, a oko 7.000 se još uvijek nalazi na studijama.
Potreba za ljekarima 2030. se procjenjuje na 36.500 do 38.000, pokazuje studija. Tanjug