ALŽIR, Ekonomija Alžira, koji danas obilježava 50 godina nezavisnosti od Francuske, nedovoljno je razvijena zbog zavisnosti privrede od izvoza nafte i korupcije.
Obilježavanje pola vijeka nezavisnosti Alžira praćeno je najavom ministra finansija Karima Džudija o mogućnosti uvođenja plana štednje zbog pada cijena nafte, od koje zavisi privreda zemlje.
Ministar za energetiku Jusef Jusfi izrazio je zabrinutost procjenivši da bi alžirska privreda ove godine ukoliko se nastavi pad cijena nafte mogla da pretrpi gubitak od 20 milijardi dolara.
Alžirska država od sticanja nezavisnosti 1962. nije uspjela da ekonomiju učini raznovrsnijom, koja sada gotovo u potpunosti zavisi od izvoza nafte niti da se obračuna sa korupcijom prisutnom na svim nivoima, kao ni da zaustavi sivu ekonomiju koja predstavlja 40 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Ekonomsko otvaranje zemlje kao i privatizacija bili su potpuni promašaji. U periodu 2001-2011. godine, uloženo je više od 500 milijardi u modernizaciju bazne infrastrukture i poboljšanje uslova života Alžiraca.
Zavisnost od uvoza
Prema ocjeni alžirskog ekonomiste Abdelmadžida Buzadija, bilans pedestogodišnje nezavisnosti Alžira nije zadovoljavajući.
“Zemlja je dezindustrijalizovana, zavisnost od uvoza prehrambenih proizvoda raste, siromaštva se širi na svim nivoima”, upozorava Buzadi.
Alžir ne proizvodi skoro ništa, a gotovu svu hranu uvozi, industrija je u katastrofalnom stanju i predstavlja pet odsto BDP.
Prošle godine uvoz je dostigao rekordnu sumu od 46 milijardi dolara od kojih je pet miljardi potrošeno za nabavku prehrambenih proizvoda.
Bivši direktor naftne kompanije Sonatrak Abdelmadtid Atar objašnjava da je aktuelna ekonomska situacija u Alžiru “loša ali najgore tek dolazi”.
“Alžir će vjerovatno početi da uvozi naftu od 2020. a izvoz gasa bi trebalo da se smanji zbog povećane domaće potražnje i smanjenja rezervi. Bez nafte, vlada neće imati finansijska sredstva kako bi obezbjedila politički i socijalni mir u zemlji za šta godišnje izdvoji 13 milijardi evra godišnje”, prokomentarisao je Atar.
Nedovoljne subvencije Vlade
Taj novac se koristi za subvencionisanje cijene robe široke potrošnje kao što su mlijeko, žitarice, benzin, kao i za funkcionisanje bolnica, univerziteta i škola.
Vlada takođe subvencioniše i cijene elektične energije, vode, gasa i lijekova kao i politiku borbe protiv nezaposlenosti.
Ali, te subvencije nisu dovele do poboljšanja životnog standarda običnih građana zbog korupcije prisutne na svim nivoima koja omogućava stvaranje novih bogataša koji zarađuju i na krijumčarenju subvencionisanih proizvoda u susjedne zemlje.
Kupovna moć građana je veoma niska, a nezaposlenost među mladom populacijom dostiže 25 odsto.
Pedset godina poslije nezavisnosti, Alžir odaje utisak napuštene zemlje, prokomentarisao je francuski list “Tribin”. Tanjug