SARAJEVO, U proteklih osam godina u 83 odsto subjekata iz javnog sektora u BiH nije vršena revizija, rezultat je petomjesečnog istraživanja o stanju u oblasti revizije javnog sektora u BiH, koje je proveo Centar za humanu politiku.
Zbog ovog podatka, predsjednik Centra Momir Dejanović smatra da je neophodno zakonski regulisati njihovu reviziju.
On je istakao da je Centar na osnovu istraživanja donio niz preporuka, a jedna od njih se odnosi na uspostavljanje revizije učinka, koja nije razvijena ni u državnoj, ni u entitetskim revizorskim institucijama.
“Smatramo da revizorske institucije, a posebno entitetske, treba kadrovski ojačati, jer imaju kadrovske kapacitete koji nisu spremni da odgovore zakonskoj obavezi”, istakao je Dejanović na konferenciji za novinare.
Govoreći o postrevizijskom procesu, Dejanović je naglasio da se mora ozbljnije sankcionisati ne provođenje preporuka revizorskih institucija i to smjenom odgovornih, budžetskim sankcijama, posebno za one subjekte koji su dobili negativno revizorsko mišljenje.
“Trebalo bi da se ojača funkcija Odbora za reviziju u Narodnoj skupštini Republike Srpske kao i funkcija komisija odgovornih za reviziju u Parlamentu Federacije BiH”, rekao je Dejanović.
Prema njegovim riječima, poseban problem su tužilaštva u BiH, koja do sada nisu uradila ništa, na osnovu revizorskih izvještaja.
Dejanović je naveo da je u posljednje dvije godine zabilježen pozitivan trend u parlamentu BiH i komisijama za finansije i budžet oba doma, gdje, prema mišljenju Centra, na odgovoran način postupaju kada su u pitanju revizorska mišljenja.