BEOGRAD, Šta će biti sa inflacijom i cijenama, šta ćemo proizvoditi i prodati, hoće li i dalje rasti broj nezaposlenih i siromašnih i, na kraju, koliko će vrijedeti dinar…
Predsjednik Srbije Boris Tadić je inicirao i sa grupom saradnika ponudio je javnosti program razvoja za narednih deset godina.
Nešto slično, samo dva mjeseca ranije, uradile su i dvije grupe ekonomista. Oba dokumenta predviđaju bolji život, ali ne odmah, već u budućnosti.
Inflacija i cijene
Prethodnih dvanaest mjeseci smo završili sa dvocifrenom inflacijom (11,5%) i sa Ukrajinom smo rekorderi u Evropi. Guverner je više puta ponovio da će „svim raspoloživim sredstvima“ da se brani projekcija o inflaciji koja u decembru treba da bude 4,5 odsto uz moguće varijacije plus-minus 1,5 procenata.
U Uniji poslodavaca Srbije (UPS) sumnjaju u ostvarenje plana oko inflacije. „Projekcije privrednika koje smo anketirali u okviru UPS govore da nas u narednoj godini čeka dvocifrena inflacija između 10 i 12 odsto“, prenosi Dragoljub Rajić iz UPS.
Mirko Todorović, vlasnik i upravljač tekstilne kompanije „Todor“, pita može li Vlada da obuzda prenetu inflaciju u narednoj godini, ako se očekuje poskupljenje energenata, i da li će automatski podići referentnu kamatnu stopu i time poskupjeti kredite?
Proizvodnja i izvoz
U Srbiji se broj gradova – industrijskih centara sa više od 1.000 radnika, između 1990. i 2007. godine smanjio sa 62 na 28, a broj industrijskih sistema – preduzeća sa više od 1.000 radnika opao je sa 217 na 55.
„Proizvodnja će najviše zavisiti od investicija. Što više budemo investirali, bićemo produktivniji. Novac za finansiranje investicionih projekata postoji, može se obezbjediti kod međunarodnih finansijskih institucija. Novac za investicije se može obezbjediti i od Rusije, Kine, arapskih država“, procjenjuje Slavko Carić, prvi čovek Erste banke.
Nezaposlenost i siromaštvo
Broj nezaposlenih je dostigao svoj istorijski maksimum, ocjenjuje dr Edvard Jakopin, direktor Republičkog zavoda za razvoj. A u potrošnji nekih vrsta hrane za Evropom zaostajemo dva do tri puta. U Srbiji se godišnje po stanovniku potroši 43,3 kilograma mesa, a u Evropskoj uniji (EU) to iznosi 75,2 kilograma.
Kod nas se kupi i pojede, opet u prosjeku po stanovniku – 62,1 kilogram voća, povrća 136,1 kilogram, pa za prosjekom članica EU zaostajemo dva do tri puta. Dramatični su podaci o djeci pogođenoj siromaštvom u Srbiji. Od milion i 400 hiljada djece, njih 155.000 živi u teškom siromaštvu.
Vrijednost dinara i kurs
Od početka krize dinar je izgubio 40 odsto vrijednosti, a samo u 2010. godini više od 11 procenata. Šta nas čeka u ovoj godini? „Privrednici u finansijskim planovima koji se kreiraju za 2011. godinu računaju sa vrijednošću između 115 i 117 dinara za jedan evro.
Prosječan rok naplate potraživanja 128 dana i kursne oscilacije za tih 128 dana čekanja na naplatu u prosjeku pojedu četvrtinu planiranog profita po jedinici proizvoda, pa se zato i kalkuliše navedena obračunska vrijednost“, kažu u Uniji poslodavaca Srbije. Slične vrijednosti navode i mnogi privrednici. Blic