BEOGRAD, Od početka godine do danas otvoreno je 11.500 preduzeća i preduzetničkih radnji i sada ih na tržištu Srbije ima ukupno 333.773.
Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Dejan Jovanović je prilikom prezentacije izvještaja o malim i srednjim preduzećima (MSP) i preduzetništvu za 2008. godinu, koji je uradila Evropska komisija, rekao da je do kraja prošle godine bilo registrovano 321.442 preduzeća i preduzetničkih radnji.
On je naglasio da je ispunjen jedan od ciljeva Strategije za razvoj malih i srednjih preduzeća da se dio zaposlenih u velikim sistemima prebaci u privatni sektor. “U sektoru MSP sada radi milion ljudi i očekuje se da se to zapošljavanje intenzivira”, rekao je Jovanović i konstatovao da raste spremnost građana u Srbiji za ulazak u preduzetništvo.
Državni sekretar je naglasio da je EK u godišnjem izvještaju navela da je Srbija ostvarila značajan napredak i poboljšanje od jednog procentnog poena. “U izvještaju se konstatuje da su pripreme Srbije za pridruživanje EU na polju MSP u odmakloj fazi i u potpunosti ispunjavaju zahtjeve SSP-a”, rekao je on.
U rezultatima ankete kao prepreke za bolji razvoj MSP se navode nedostatak povoljnih izvora finansiranja, zakonodavni ambijent, nedostatak radnika odgovarajućih kvalifikacija, usklađenost poslovanja sa standardima kvaliteta i nedostatak informacija o tržištima i tehnologijama.
Dobre ocijene stanja u MSP su date za uvoz i izvoz robe, registraciju poslovanja, odjavu i prijavu zaposlenih, a najniže za poreze, propise i procedure i pribavljanje dozvola za gradnju i renoviranje.
Nacionalni koordinator za primjenu Evropske povelje o MSP Igor Brkanović rekao je da podaci o izvještaju poslovanja za 2008. MSP pokazuju da u ukupnom prometu u Srbiji taj sektor učestvuje sa 67 odsto, dok je učesće u bruto dodatoj vrijednosti – 59 odsto. Kada je riječ o ukupnim investicijama u Srbiji, veći dio, odnosno 58 odsto otišao je u razvoj MSP.
Brkanović je naglasio da je prošle godine u decembru bilo dosta ugašenih prduzeća i preduzetničkih radnji i da je to bila namjera preduzetnika, kako se ne bi podnosili završni računi i da nije u najvećoj mjeri posljedica ekonomske krize. On kaže i da je potrebno uvesti dodatne mehanizme da bi se takvi postupci sprečili u narednom periodu. Tanjug