NJUJORK, Za mnoge korisnike Twittera uobičajena je praksa da „cvrkuću” na ovoj društvenoj mreži dok gledaju TV, ali sada je prvi put potvrđena pretpostavka da “tvitovanje” može da poveća gledanost neke emisije.
Tviteraši koji pišu o onome što gledaju navode i druge da uključe prijemnike i eventualno se priključe diskusiji o nekom programu, saopštili su predstavnici agencije Nielsen koja je obavila istraživanje.
U studiji čiji su rezultati objavljeni nedavno praćene su diskusije na Twitteru i paralelno rejting 221 emisije na vodećim američkim mrežama u udarnom terminu. Ispostavilo se da u 29 odsto slučajeva poruke na popularnoj mreži izazivaju „znatan porast” rejtinga, saopštio je Majk Hes, potpredsjednik Nielsena.
Utvrđeno je da postoji veza i u obrnutom smijeru: rejting je uticao na broj razmjenjenih tvitova na temu emisije u 48 odsto slučajeva.
Više od polovine vlasnika tabličnih računara i smartfona učestvuje u aktivnostima na društvenim medijima dok gledaju televiziju, pokazalo je zasebno istraživanje.
Mičel DŽ. Lovet, profesor Univerziteta u Ročester, koji takođe proučava vezu između Twittera i televizije, kaže da je dokazivanje ove uzročno-posljedične veze uvijek bilo teško.
„Teško je ustanoviti da li aktivnosti na Twitteru i drugim društvenim medijima odražavaju postojeće interesovanje (osoba govori o nekoj emisiji zato što je ona zanima i planira da je gleda) ili ga uzrokuju”, kaže Lovet za New York Times.
Nielsen i Twitter su poslovni partneri i zajednički promovišu novi način mjerenja onlajn razgovora o TV programu zbog čega će neki dovesti u sumnju pomenute rezultate. Otkriće će svakako obradovati TV mreže i marketinške firme koje su mnogo uložile u društvene medije. Potvrda pretpostavke da razmjene na Twitteru izazivaju skok rejtinga TV programa uliće novu nadu producentima i oglašivačima da će privući masovnu publiku čija se pažnja sve više odliva na neke druge ekrane.
Twitteru i znatno brojnijem Facebooku ne ide u prilog da povećavaju gledanost televizije. Ovaj tradicionalni medij i dalje uzima najveći dio oglasnog kolača iako TV više nije glavni ekran za većinu. Po najnovijim podacima, Amerikanci provode više vremena na digitalnim uređajima uz TV. Zato je nova strategija društvenih medija „ne protiv televizije nego plus TV”.
Twitter se udružio sa medijskim kompanijama da bi pratio šta ljudi tvituju dok gledaju određene emisije i na osnovu toga im plasirao reklame. Facebook za jesen najavljuje video-reklame od 15 sekundi, iste one koje se prikazuju na televiziji, piše Financial Times, prenose agencije.