DERVENTA, Okružno javno tužilaštvo u Doboju, nakon ranije opsežne policijske istrage, ali i najnovije radničke prijave, napokon je otvorilo slučaj derventske fabrike cijevi “Unis”, saznaje portal MojPrnjavor.info iz povjerljivih izvora.
Predmet je pripao tužiocu Goranu Rubilu koji, pravno gledano, ima nimalo lak zadatak da razmrsi konce beskurpulozne višemilionske pljačke i pustošenja nekadašnjeg giganta.
S druge strane, za do gole kože očerupane radnike sve je lako i jasno. Kako navode, njihova pohlepna i kriminalna rukovodstva dovela sui h do prosjačkog štapa, kao i ovu nekadašnju privredno-izvoznu BiH uzdanicu.
Predsjednica sindikata fabrike “Unis”, Radosava Milaković, podsjeća da na pravdu i epilog još čeka prijava Policijske uprave u Doboju, tamošnjem okružnom tužilaštvu protiv bivšeg generalnog direktora Mileta Georgijevskog (70), koji se sklonio u Makedoniju, pod teretom sumnji da je oštetio budžet Srpske za više od 3,5 miliona maraka.
Ojađene radnike dodatno je rasrdila tvrdnja u policijskoj prijavi da je Georgijevski za 3,5 miliona oštetio bidžet RS i vanbudžetske fondove “u korist Unisa”. Ističu da oni od tog direktorovog “crnog ćara” nisu vidjeli prebijene pare koristi. I nisu samo zbog toga “unisaši”, po ko zna koji put, presavili tabak i sa prijavom se obratili tužiocu.
ČERUPANJE I PLJAČKA SE NASTAVLJAJU
– Skandalozno je da praksu čerupanja i pljačke fabrike, već godinama, sa istim žarom nastavlja i aktuelno rukovodstvo sa direktorom Dušanom Živkovićem i Goranom Tomićem, većinskim vlasnikom, a istražni i kontrolni organi ćutke i skrštenih ruku to aminuju. Zar ponovo trebaju da prođu godine pa da se konstatuje da smo i mi i budžet oštećeni. I to kada im se više ni za trag ne bude znalo – jadaju se radnici.
Njima rukovodstvo, uz nepovezan staž, duguje čak 30 plata, a primanja zaposlenih se više ne obračunavaju, navodno zbog toga što je “Unisu” zbog duga isključen internet!
U prijavi tužilaštvu, koju je potpisala veća grupa radnika i koja je u posjedu potala MojPrnjavor.info, ističe se da uprava dvije i po godine grubo krši njihova osnovna prava. Kažu da, osim dugovanja za plate, nije im uvezan ni radni staž, iako su u tom period radili, a sve što su proizveli uprava je prodala.
– Odgovorna lica su za to vrijeme, umjesto da nam isplaćuju plate i doprinose, osnivala firme u inostranstvu od naših para, za šta je izdvojeno 115 miliona maraka – stoji u prijavi.
Kupili su firme u Češkoj, Litvaniji, Poljskoj i Rumuniji. Kako radnici tvrde, sve je to urađeno milionima isisanih iz njihove derventske fabrike, da bi zatim po oprobanom repcetu zametanja novčanih prljavih tragova, sve te firme “vješto” dospjele u stečaj i prestale sa radom.
SCENARIO ZA ISISAVANJE U BLOKADI
Radnici tvrde da je njihovo rukovodstvo imalo i “crni scenario” za isisavanje para i u vrijeme blokade računa.
– Za vrijeme blokade žiro računa “Unisa” od 2013. godine obavljali su platni promet preko računa preduzeća “Beomet” Derventa, “Mehanika Internacional” Šamac, “Granital” Bijeljina, “Palnts Global Ints BiH” Zvornik i “Agroherc” Bileća – objelodanjuju radnici u dopisu tužilaštvu.
Ogorčeni radnici ukazuju da rukovodstvo fabrike na sve načine opstruiše otvaranje stečajnog postupka, poteže neosnovano i nezakonito restruktuiranje preduzeća, a sve sa ciljem produženja agonije i izvlačenjem i posljednje pare.
– Od 31. marta rukovodstvo nam više ne obračunava ni plate, ni doprinose. Šokirani smo ćutanjem Poreske uprave RS i drugih kontrolnih institucija. Pozivamo vas da reagujete i da rasvijetlite jednu od najvećih pronevjera i pljački u istoriji Srpske! – poručuje predsjednica sindikata, Radosava Milaković, pridružujući se prijavi očajnih radnika.
KOME SE VI RUGATE?
Isključena je voda, a struja ponovo uključena na molbu predstečajnog upravnika Laze Đurđevića da u mraku ugašenog giganta bar ne budu čuvari na kapiji.
Saznajemo da su trenutno prazne ne samo radničke hale, nego i da u kancelarije više ni “ćate” ne dolaze. Svaki trag se izgubio i aktuelnom rukovodstvu.
Isključena je voda, a struja ponovo uključena na molbu predstečajnog upravnika Laze Đurđevića. Da u mraku brane ugašenog giganta na kapiji budu čuvari.
Rukovodstvo fabrike “Unis”, kao i ranije, odbacuje pritužbe radnika, navodeći da je u toku predstečajni postupak te će nakon odluke suda “sve biti riješeno”.
– Plate se ne obračunavaju od petog mjeseca, zato što nam je isključen internet zbog duga od 8.000 maraka. Ukinut nam je program i ne možemo raditi obračun. Sve će to biti riješeno kad izmirimo dug – najavio je direktor “Unisa” Dušan Živković.
NA SLIČAN NAČIN OPLJAČKAN I PRNJAVORSKI “UNIS”
Po gotovo istom scenariju, prema dobro upućenim izvorima našeg portala, opljačkan je i već sahranjen “Unis” iz susjednog Prnjavora. U ovom slučaju obogatio se slovenački kupac, “Alpos”, prodajom repromaterijala, proizvoda i ostale imovine, uz podizanje kredita i sticanje subvencija.
Kada je došlo do radničkog bunta kompletna linija je poslata kućama.
– Gotovo godinu dana ništa nismo radili, a uz uplatu doprinosa primali smo i redovne plate. Tek na kraju smo shvatili da smo poslati kući da u miru isisaju desetine miliona. Shvatili smo tek kada je do tada uspješna firma gurnuta u stečaj, a mi istjerani na ulicu – kaže jedan od 100 radnika koji su ostali bez radnog mjesta u ovoj nekada uzornoj prnjavorskoj fabrici.
BEZ ZAŠTITE I OBESPRAVLJENI
Predsjednica sindikata, Radosava Milaković, kaže da su posebno na cjedilu ostavljeni teško oboljeli radnici koji nemaju zdravstvenu zaštitu, kao i oni koji su stekli pravo na penziju, a nisu im uplaćivani doprinosi.
mojprnjavor.info